NTD News Ondřej Horecký

a 8. 11. 2023

V čím dál větší míře vycházejí v Číně do ulic pracovníci ze zdravotnictví, školství a dalších veřejných sektorů, aby se dožadovali vyplacení opožděných mezd.

V různých oblastech země propukají protesty nespokojených zaměstnanců, kteří se zoufale snaží dostat z místních úřadů své peněžní odměny. Stovky demonstrujících učitelů v provincii Ťiang-su minulý týden skandovaly: „Dejte nám naše tvrdě vydělané peníze“ a „Potřebujeme přežít“.

Naše partnerská televize NTD se opakovaně snažila dovolat do místní školy, jejíž zaměstnanci protestovali, ale telefon nikdo nezvedl. Místní občan, který si nepřál být jmenován, řekl NTD, že ekonomická situace v regionu není dobrá.

„Místní samospráva má finanční problémy. I hodně továren svým pracovníkům neplatí načas. Vývozům se v současnosti nedaří, hodně továren muselo zavřít. A hodně zpráv se cenzuruje, protože úřady se bojí společenské nestability,“ uvedl muž.

V provincii Che-nan zase vyšli před jednu z místních nemocnic protestovat zdravotníci. Ti si stěžovali, že jim zdravotní instituce dluží peníze už rok. „Takhle se žít nedá,“ skandují na videu pracovníci v bílých pláštích.

Podobné protesty jsou vidět v Číně již od prosince 2022 a v posledních měsících nabírají na intenzitě. Místní úřady tvrdí, že jim došly finanční prostředky, proto státní zaměstnance nevyplácí.

Čínská ekonomika se od pandemie propadá, což má za následek i drastické snížení příjmů pro místní samosprávy a vysokou míru zadlužení. Několik provincií jako Če-ťiang, Kuang-tung, Ťiang-su nebo Fu-ťien oznámilo během léta, že platy hrazené z veřejných zdrojů budou sníženy o 15–25 %.

Utahování opasků zažívají ale také pracovníci veřejné správy ve velkých městech jako Peking, Kanton nebo Šanghaj.

Související témata