Čína je monopolním dodavatelem vzácných zemin na světě.
Čínská vláda nařídila obchodníkům, aby v reálném čase hlásili informace o vývozu vzácných zemin, což je součástí jejího nejnovějšího úsilí o kontrolu dodavatelského řetězce kritických minerálů v situaci rostoucího napětí ve vztazích se Západem.
Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách čínského ministerstva obchodu mají vývozci minerálů vzácných zemin povinnost okamžitě zveřejňovat podrobnosti, jako je místo určení, množství, údaje o přepravě a další informace o transakci. Nová omezení vstoupila v platnost 31. října a potrvají dva roky.
Tato pravidla jsou nejnovější snahou Pekingu zpřísnit kontrolu nad vzácnými zeminami, skupinou 17 prvků, které se používají v mnoha výrobcích od komerčních technologií, jako jsou elektromobily, až po vojenské vybavení.
Čína, která je monopolním dodavatelem vzácných zemin na světě, požaduje, aby vývozci mohli vyvážet pouze s povolením k přepravě tohoto kritického materiálu.
Pověření k podávání zpráv o vzácných zeminách v reálném čase je součástí rozhodnutí ministerstva obchodu revidovat předpisy o dovozu a vývozu volně ložených komodit, které byly zveřejněny před dvěma lety.
Minerály vzácných zemin jsou však jedinými produkty, které se přidávají na seznam vývozního materiálu. Ostatní položky, které jsou jmenovány v uvedeném dokumentu, jsou na seznamu dovozu. Jedná se například o dovoz ropy, železné rudy, měděného koncentrátu a draselných hnojiv.
Čínský monopol
Není bezprostředně jasné, jak se nové čínské pravidlo pro podávání hlášení o vývozu projeví a do jaké míry ovlivní celosvětový obchod.
V roce 2022 se Čína podílela na celosvětovém zabezpečení těžby vzácných zemin 70 %, oproti 59 % v roce 2021, jak vyplývá z údajů sestavených Geologickou službou Spojených států (USGS).
Podle průzkumu poradenské společnosti Adamas Intelligence z roku 2019 se Čína na úrovni zpracování podílí 85 % na celosvětové kapacitě pro přeměnu vytěžených nerostů na materiály použitelné pro výrobce.
Evropská unie je na dodávkách z Číny téměř úplně závislá, odebírá celkem 98 % vzácných zemin z Číny, což podnítilo nejvyšší představitele 27 zemí, aby přehodnotili svou závislost v situaci, kdy je mezi nimi a Pekingem napětí kvůli obchodu a podpoře Ruska v době invaze na Ukrajinu. Evropská komise představila plány na diverzifikaci dodavatelských řetězců již dříve v tomto roce.
Spojené státy dovážejí většinu vzácných zemin z Číny, i když v posledních letech se tato závislost snížila. V letech 2018 až 2021 se Čína podílela na dovozu vzácných zemin do Spojených států 74 %, což je pokles oproti 80 % v letech 2014 až 2017, vyplývá z údajů USGS.
Norští vědci učinili v severní oblasti země objev kovů vzácných zemin. Nález má podle nich potenciál změnit ekonomiku země a zajistit jí místo významného hráče na světovém trhu s vyspělými a ekologickými technologiemi. Kromě toho by nálezy mohly snížit závislost Evropy na Číně, pokud se jedná o důležité kovy. Více…
Výzva k probuzení
Rostou obavy, že Čínská komunistická strana využívá monopol v dodávkách vzácných zemin a dalších kritických materiálů jako vyjednávacího trumfu, zejména v obchodní soutěži se Spojenými státy, ale i Evropskou unií.
Čína označila vzácné zeminy za strategický materiál již v roce 1990.
Čínské úřady v roce 2010 dočasně zablokovaly vývoz vzácných zemin do Japonska, když se po zatčení kapitána čínské lodi vystupňovalo napětí mezi oběma asijskými mocnostmi kvůli sporným ostrovům v mořské oblasti mezi Japonskem a Čínou.
V roce 2019 Čínská státní plánovací agentura pohrozila omezením prodeje vzácných zemin do Spojených států poté, co tehdejší americký prezident Donald Trump zařadil na černou listinu čínského telekomunikačního giganta Huawei s úzkými vazbami na armádu Komunistické strany Číny.
S rostoucím napětím mezi Komunistickou stranou Číny a vládou Spojených států se obnovuje kontrola nad dominantním postavením Pekingu v oblasti kritických materiálů.
V červenci 2023 čínské ministerstvo obchodu představilo plán na omezení vývozu dvou vzácných kovů pro výrobu polovodičů – galia a germania – jako zjevnou odvetu Spojeným státům a dalším západním zemím za jejich snahy omezit přístup Číny k vyspělým čipům. V březnu 2023 zablokovalo Číně přístup ke klíčové čipové technologii například Nizozemí.
Podle Aliance pro kritické suroviny se Čína podílí na světové produkci galia z 80 % a germania ze 60 %.
Přestože kontroly vývozu ze strany Pekingu nemusí způsobit okamžité narušení amerických nebo evropských dodavatelských řetězců, odborníci doporučují, aby sloužily jako varovný signál pro Západ a upozorňují, že Peking se snaží získat vliv v obchodní soutěži s Washingtonem.
Vztahy s Čínou jsou napjaté kvůli řadě otázek, včetně vojenských agresí čínského režimu v Tchajwanském průlivu a Jihočínském moři, a také kvůli americkým kontrolám vývozu a omezením investic do vyspělých technologií, které mají oslabovat postup vojenské modernizace armády čínského režimu.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times. Text byl redakčně upraven.