ČTK

16. 11. 2023

V dosud největším objasněném případu internetové kriminality se škodou za více než 195 milionů korun stíhá policie deset lidí. Jde o osm Čechů, jednoho občana Ukrajiny a jednoho z Běloruska. Falešní bankéři připravili o peníze stovky lidí. Novinářům to dnes řekli zástupci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, která případ vyšetřuje. Podle policie skupina lidi podváděla od roku 2020. Policie objasnila 803 dílčích skutků. Čtyři podezřelé zadržela v Plzeňském kraji, šest lidí bylo zadrženo a postupně předáno do České republiky na Ukrajině. Všichni jsou ve vazbě. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.

Podvodníci působili podle náměstka ředitele krajské policie Pavla Peňáze velmi důvěryhodně. Vydávali se mimo jiné za pracovníky České spořitelny. Obětem tvrdili, že jejich účet je ohrožen, je nutné z něho peníze vybrat a vložit či rovnou převést na „bezpečný“ účet. Zpočátku to byly účty podvodníků na Ukrajině či v Rusku, později účty zakládané v České republice. Protože banky dokázaly takové účty blokovat, přešli podvodníci na využívání vkladů peněz do takzvaných bitcoinmatů.

Do svého scénáře zapojovali i falešné kriminalisty, kteří podvedené ujišťovali, že ohrožením jejich bankovního účtu už se policie zabývá. Zároveň je přesvědčovali, že kvůli utajení vyšetřování je nutné, aby o všem pomlčeli. Neměli se svěřovat ani nikomu z rodiny.

Skupinu, která podle policie za podvody stála, zadrželi policisté letos v polovině dubna. Zároveň udělali několik domovních prohlídek v České republice a na Ukrajině v oblasti města Dnipro. Zadržení na Ukrajině se bránili vydání do ČR i tím, že žádali o azyl na Ukrajině, i když Dnipro leží asi 200 kilometrů od válečné zóny rusko-ukrajinského konfliktu. Do ČR bylo prvních pět lidí vydáno 25. září, šestý až 4. října. Na Ukrajině bylo zadrženo pět občanů ČR a jeden občan Běloruska.

Související témata