ČTK

21. 11. 2023

Česká republika prostřednictvím Národní knihovny poskytne ukrajinským knihovnám v projektu Archa dvě mobilní pracoviště pro zachování tištěného kulturního dědictví. První předá do poloviny příštího roku. Vyjde na deset milionů korun. Na druhé pracoviště chce knihovna získat peníze ve veřejné sbírce. Novinářům to dnes řekli ministr kultury Martin Baxa (ODS) a představitelé veřejných institucí a soukromých firem. Projekt Archa je součástí programu Podpora ukrajinské kultury. Při ruské invazi byly na Ukrajině zničeny stovky kulturních objektů.

Podle Baxy je projekt mimo jiné také demonstrací odhodlání Česka podporovat ukrajinskou kulturu. „Není to jen reakce na dopady války, ale v případě Putinovy agrese vůči Ukrajině se jedná o reakci na zcela cílený útok proti ukrajinské kultuře jako takové. Archa je symbolem záchrany,“ řekl Baxa.

První mobilní pracoviště bude sloužit k záchraně poškozených památek. Archa bude putovat po Ukrajině tak, jak si řeknou ukrajinské knižní instituce. „Mobilní pracoviště nabízí okamžité a cílené zásahy na daném místě. Okamžitá rychlost je velmi důležitá,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn. Součástí pracoviště budou například přístroje na průzkum fyzického stavu knihovních fondů, stanoviště vakuového balení knih poškozených vodou nebo stanoviště na očistu knih. Rovněž v něm budou také ochranné pomůcky, chemické látky či filtrační látky.

Podle Foltýna není cílem mobilního pracoviště jej pouze vytvořit, ale rovněž sdílet s Ukrajinci znalosti českých odborníků, a naopak od Ukrajinců posléze čerpat zkušenosti a informace o fungování pracoviště v terénu. Po skončení války na Ukrajině jej knihovna bude půjčovat třeba při živelních katastrofách.

Druhé pracoviště bude sloužit k digitalizaci děl, která jsou v pořádku, avšak hrozí jim zničení. Výroba je odhadována na 12 milionů korun. Na výrobu mohou lidé přispět ve sbírce organizované Nadačním fondem pro Ukrajinu, a to prostřednictvím internetových stránek www.zapojmeukrajinu.cz nebo poslat peníze na sbírkový účet 319902145/0300.

Česku dnes na tiskové konferenci poděkoval za pomoc rada pro politické otázky ukrajinské ambasády Jevhen Kuleša. „Od začátku totální agrese bylo poškozeno nebo zničeno 1700 objektů kulturní infrastruktury. Rusko se snaží zničit ukrajinskou kulturu, útočí na památky, které nepředstavují vojenské cíle. Každý takový útok je genocidou ukrajinského lidu,“ řekl Kuleša.

Program Podpora ukrajinské kultury je zásobníkem jednotlivých projektů, které jsou připravovány společně českou a ukrajinskou stranou. Ministerstvo kultury například poslalo na Ukrajinu loni v květnu materiální pomoc na ochranu kulturních památek.

Související témata