Kanadská boxerka Katia Bissonnetteová se o pohlaví svého soupeře dozvěděla těsně před zápasem, a i to zákulisními cestami.
Při provinčním mistrovství Zlaté rukavice ve městě Victoriaville v kanadské provincii Quebec, které proběhlo koncem letošního října, se boxerka dozvěděla hodinu před nástupem do ringu, že proti ní nastoupí biologický muž, napsal feministický portál Reduxx.
Když dorazila z hotelu do tréninkové místnosti, trenér si ji vzal stranou a prozradil jí, že dostal echo, že její soupeř(ka) Mya Walmsleyová se narodila jako muž, který prošel změnou pohlaví. „Žádné další informace jsme nedostali,“ svěřila se amatérská boxerka Reduxxu.
Bissonnetteová vzápětí zápas odvolala s odvoláním na „obavy o bezpečnost“. „Ženy by neměly nést fyzická a psychická rizika, která přinášejí rozhodnutí muže týkající se jeho osobního života a identity,“ uvedla. Podle ní by měly existovat dvě kategorie: biologičtí muži a ženy.
Protože pořadatelé nemohli najít žádnou jinou ženu, která by proti muži chtěla boxovat, Walmsleyová byla automaticky prohlášena za vítěze.
Bissonnetteová zmínila i zjištění vědců z University of Utah, kteří v rámci jejich studie konstatovali, že „při stejných tréninkových podmínkách je pohyb průměrného mužského úderu o 163 % větší než ženského, a i nejslabší muž byl silnější než nejsilnější žena“.
Nejde o první případ, kdy se sportovkyně odmítly postavit transgenderovým soupeřům. 21. října došlo k podobnému incidentu v americké Georgii, kde proběhl turnaj Severoamerické zápasnické asociace. V některých ženských kategoriích zápasily pouze transgenderové ženy, v důsledku čehož si odnesly zlaté medaile.
Několik zápasnic brazilského jiu-jitsu se svěřilo, že muselo bojovat s biologickými muži, přičemž se to dozvěděly až v okamžiku, kdy soupeř nastoupil. „Upřímně jsem si nikdy nemyslela, že by se to mohlo stát v kontaktním sportu, zvláště ne v mém kontaktním sportu. Když jsem ho uviděla, byla jsem tak šokovaná, že jsem nevěděla, jak zareagovat,“ řekla pro Reduxx Jayden Alexanderová, která je držitelkou modrého pásu.
Svou nevůli vyjádřila i další zápasnice Ansleigh Wilková. „Většina žen se bojí o této záležitosti i jen mluvit. Nechtějí být označené za bigotní nebo transfobní. Je tu tolik dívek, co se teď nepřihlašují, protože tohle [asociace] umožňují. Ženský sport přestane existovat, pokud to bude pokračovat,“ míní žena.
V Anglii zase odmítly fotbalistky místního klubu pokračovat v zápase s týmem, kde byl jedním z hráčů muž identifikující se jako žena. Stalo se tak poté, co tento hráč zranil koleno jedné z protihráček. Její spoluhráčky bojkotovaly pokračování utkání z „bezpečnostních důvodů“.