Ondřej Horecký

22. 11. 2023

Kanadská boxerka Katia Bissonnetteová se o pohlaví svého soupeře dozvěděla těsně před zápasem, a i to zákulisními cestami.

Při provinčním mistrovství Zlaté rukavice ve městě Victoriaville v kanadské provincii Quebec, které proběhlo koncem letošního října, se boxerka dozvěděla hodinu před nástupem do ringu, že proti ní nastoupí biologický muž, napsal feministický portál Reduxx.

Když dorazila z hotelu do tréninkové místnosti, trenér si ji vzal stranou a prozradil jí, že dostal echo, že její soupeř(ka) Mya Walmsleyová se narodila jako muž, který prošel změnou pohlaví. „Žádné další informace jsme nedostali,“ svěřila se amatérská boxerka Reduxxu.

Bissonnetteová vzápětí zápas odvolala s odvoláním na „obavy o bezpečnost“. „Ženy by neměly nést fyzická a psychická rizika, která přinášejí rozhodnutí muže týkající se jeho osobního života a identity,“ uvedla. Podle ní by měly existovat dvě kategorie: biologičtí muži a ženy.

Protože pořadatelé nemohli najít žádnou jinou ženu, která by proti muži chtěla boxovat, Walmsleyová byla automaticky prohlášena za vítěze.

Bissonnetteová zmínila i zjištění vědců z University of Utah, kteří v rámci jejich studie konstatovali, že „při stejných tréninkových podmínkách je pohyb průměrného mužského úderu o 163 % větší než ženského, a i  nejslabší muž byl silnější než nejsilnější žena“.

Nejde o první případ, kdy se sportovkyně odmítly postavit transgenderovým soupeřům. 21. října došlo k podobnému incidentu v americké Georgii, kde proběhl turnaj Severoamerické zápasnické asociace. V některých ženských kategoriích zápasily pouze transgenderové ženy, v důsledku čehož si odnesly zlaté medaile.

Několik zápasnic brazilského jiu-jitsu se svěřilo, že muselo bojovat s biologickými muži, přičemž se to dozvěděly až v okamžiku, kdy soupeř nastoupil. „Upřímně jsem si nikdy nemyslela, že by se to mohlo stát v kontaktním sportu, zvláště ne v mém kontaktním sportu. Když jsem ho uviděla, byla jsem tak šokovaná, že jsem nevěděla, jak zareagovat,“ řekla pro Reduxx Jayden Alexanderová, která je držitelkou modrého pásu.

Svou nevůli vyjádřila i další zápasnice Ansleigh Wilková. „Většina žen se bojí o této záležitosti i jen mluvit. Nechtějí být označené za bigotní nebo transfobní. Je tu tolik dívek, co se teď nepřihlašují, protože tohle [asociace] umožňují. Ženský sport přestane existovat, pokud to bude pokračovat,“ míní žena.

V Anglii zase odmítly fotbalistky místního klubu pokračovat v zápase s týmem, kde byl jedním z hráčů muž identifikující se jako žena. Stalo se tak poté, co tento hráč zranil koleno jedné z protihráček. Její spoluhráčky bojkotovaly pokračování utkání z „bezpečnostních důvodů“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.