ČTK

24. 11. 2023

Připravované snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu i změna platového stupně pro asistenty pedagogů a další pedagogické pracovníky podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka sníží kvalitu výuky. Změny podle něj pocítí nejen rozpočty škol, ale především žáci a studenti, kteří budou mít menší počet dělených hodin. Ombudsman to dnes uvedl na webu. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje.

Školské odbory vyhlásily kvůli nesouhlasu s navrženými změnami na pondělí 27. listopadu celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol. Usilují o více peněz pro školství. Kritizují mimo jiné i to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství, tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů nebo IT pracovníků. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ve čtvrtek uvedl, že s rozpočtem školství spokojený není. Zároveň je však podle něj potřeba být realisty v tom, co se dá pro školství získat. Řekl také, že ministerstvo bude v příštím roce financovat více úvazků, než tomu bylo letos, ať se udělá jakákoliv změna maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu.

Podle ombudsmana chystané změny dopadnou především na školáky. Řada škol se totiž snaží rozšiřovat nabídku povinně volitelných předmětů, častěji také využívají personálně i odborně náročnější inovativní metody výuky. O tyto možnosti by podle Křeča školy kvůli snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu do značné míry přišly. Na středních odborných školách je navíc dělené praktické vyučování nezbytné nejen z pohledu kvality výuky, ale i kvůli bezpečnosti žáků nebo kapacitám společností, kam žáci chodí na praxi, uvedl ombudsman.

Křeček také uvedl, že změna platového stupně se dotkne převážně pedagogických pracovníků, kteří poskytují podporu nejzranitelnějším školákům, jako jsou děti s postižením, s odlišným mateřským jazykem nebo ty ze sociálně znevýhodněného prostředí a etnických menšin. Ve výsledku to tak podle ombudsmana povede k dalšímu znevýhodnění těchto dětí.

Předkladatelem změn je ministerstvo školství. „Místo toho, aby předkladatel asistenty, speciální pedagogy nebo psychology pracující ve školství se znevýhodněnými dětmi podpořil, rozhodl se jim dát najevo, že je jejich práce méněcenná,“ míní ombudsman. Změna podle něj může vést mimo jiné k propouštění nebo odchodům zkušených pedagogických pracovníků, protože je školy nedokážou adekvátně zaplatit.

Podle ombudsmana ministerstvo své záměry dostatečně nezdůvodnilo. U návrhu na snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu není zřejmé, z jakých dat vychází, uvedl veřejný ochránce práv. Změnu platového stupně části pedagogických pracovníků zase podle něj ministerstvo opírá o analýzu, která není veřejně dostupná. „Není to poprvé, co předkladatele v oblasti společného vzdělávání upozorňuji, že pokud pracuje s daty a činí na jejich základě důležitá legislativní opatření, měl by uvedená data zpřístupnit, aby se s nimi mohla seznámit odborná veřejnost,“ dodal Křeček.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.