ČTK

30. 11. 2023

Dva útočníci dnes ráno na okraji Jeruzaléma zastřelili tři lidi a dalších šest zranili. Místní média s odvoláním na tajnou službu uvedla, že útočili příznivci Hamásu, kteří byli v minulosti ve vězení za terorismus. V Izraeli panuje napětí kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, která začala 7. října útokem Hamásu na Izrael, od pátku ale platí dočasný klid zbraní.

Dnešní útok se odehrál časně ráno u vjezdu do Jeruzaléma, kde dva muži stříleli na lidi na autobusové zastávce. Na místě zemřela žena, později v nemocnici podlehli zraněním starší muž a další žena. Útočníky zastřelili dva vojáci mimo službu a civilista, píší místní média.

Tajná služba Šin Bet posléze oznámila, že útočníky byli bratři z východního Jeruzaléma, kteří se hlásili k Hamásu a v minulosti byli ve vězení za plánování teroristických útoků. Jeden z nich byl vězněn v letech 2010 až 2020, druhý v roce 2014.

Na místo útoku dorazil ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, podle něhož incident potvrzuje, že je důležité vyzbrojovat civilisty. “Bez ohledu na kritiku od některých lidí budu pokračovat v distribuci zbraní všem, záchranným složkám i civilistům,” uvedl krajně pravicový ministr.

Podobně se vyjádřil na síti Telegram premiér Benjamin Netanjahu, který rovněž slíbil pokračovat v distribuci zbraní civilistům, protože se to osvědčilo ve “válce proti vražednému terorismu”. Netanjahu ocenil rychlou reakci dvou vojáků a civilisty, kteří podle něj zabránili “teroristům ve větším útoku”.

“Tento teroristický útok nám připomíná, že našimi nepřáteli nejsou jen nacisté v Gaze,” uvedl krajně pravicový ministr Becalel Smotrič citovaný deníkem The Jerusalem Post. “Budeme je pronásledovat a zničíme je všude s pomocí Boží,” dodal Smotrič, který stojí v čele strany Náboženský sionismus.

Oba ministři i premiér vyjádřili soustrast pozůstalým, stejně jako to udělal opoziční lídr Benny Ganc, který je nyní členem válečného kabinetu. “Tento útok je dalším důkazem toho, že musíme pokračovat ve válce proti vražednému terorismu, který ohrožuje naše civilisty,” uvedl Ganc s tím, že bojovat s teroristy je potřeba v Gaze, na Západním břehu a kdekoli jinde.

Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac v reakci na útok napsal na síti X, že vyzval ministra spravedlnosti, aby rodinám útočníků odebral průkazy totožnosti a odepřel “všechny výsady a příspěvky”, protože je třeba “zasáhnout příznivce terorismu všude”.

Válku začal Hamás, který od roku 2007 vládne v Pásmu Gazy, 7. října útokem na Izraelem, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1 200 lidí a asi 240 osob unesli do Gazy. Izrael v odvetě zahájil blokádu Pásma Gazy a masivní bombardování této oblasti s 2,4 milionu obyvatel, podle palestinských údajů při tom zemřelo na 15 000 lidí.

Od 7. října také Izrael výrazně zesílil razie na Západním břehu, který okupuje, a pozatýkal přitom na tři tisíce Palestinců. Asi 240 Palestinců včetně nezletilých při střetech s armádou a také s židovskými osadníky přišlo o život. Útok Hamásu zesílil i nenávist radikálních osadníků na Západním břehu, kteří povzbuzeni dlouhodobou rétorikou některých ministrů útočí na palestinské civilisty v jejich domovech. O dalším z takových útoků informoval tento týden server The Times of Israel, který zveřejnil i videozáznam incidentu.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.