ČTK

5. 12. 2023

Ředitelem Památníku národního písemnictví / Muzea literatury bude současný náměstek generálního ředitele pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost Národního muzea Michal Stehlík. Vystřídá dlouholetého ředitele Zdeňka Freislebena. Novináře o tom dnes informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS), který Stehlíka uvedl do funkce na dobu šesti let.

Stehlík po dvě funkční období zastával pozici děkana a vedl Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, v současné době desátým rokem působí ve funkci náměstka generálního ředitele Národního muzea. V rámci svých profesních pozic vedl nebo se přímo podílel na vedení velkých institucí. Byl také součástí týmů mnoha mezinárodních projektů a v zahraničí pravidelně přednáší. V posledních letech se intenzivně věnuje popularizaci dějin.

„Památník národního písemnictví je naprosto jedinečná instituce, která je literárním archivem. To, co mě vede k tomu ji vést, je otevřít téma literatury a kultury do veřejného prostoru a podpora čtenářství. Chci ukázat literaturu jako součást naší kultury. Hodně je to třeba záležitost vzdělávání a památník samotný musí projít například poměrně masivní digitalizací, aby mohl zpřístupňovat své jedinečné fondy,“ řekl ČTK Stehlík.

Současný ředitel památníku Freisleben působí v instituci od roku 1996 a jejím šéfem je od roku 2008. Ministerstvo kultury letos obdrželo jeho rezignaci. Výběrové řízení bylo vyhlášeno 1. září. Konala se dvě kola, přičemž v prvním kole museli uchazeči splnit všechny povinné formální náležitosti přihlášky, druhé kolo pak bylo vedeno formou ústních pohovorů před komisí. Komise, jmenovaná ministrem kultury, sestávala ze 13 členů.

Členové komise doporučili ministrovi kultury jmenovat na pozici nového ředitele Památníku národního písemnictví / Muzea literatury Stehlíka jednohlasně. Výběrovou komisi zaujal primárně svým návrhem koncepce činnosti na léta 2024 až 2029 a dalšího rozvoje památníku, ve které mimo jiné hovoří o otevřené instituci, spolupráci s badateli a dalšími institucemi, aktivním přístupu, digitalizačním pracovišti či podpoře čtenářství.

Pod vedením Freislebena se Památník národního písemnictví dočkal důstojného vlastního sídla, nových stálých expozic i depozitáře. Sbírky se rozrostly o unikátní cenné předměty a dokumenty. Prestižním oceněním se stala soutěž Nejkrásnější české knihy roku.

„Jsem přesvědčen, že profesor Michal Stehlík na tuto práci úspěšně naváže. Věřím, že díky svým manažerským i intelektuálním dovednostem, ať už z akademického, muzejního či kulturního světa, bude vynikajícím ředitelem této vážené instituce,“ řekl Baxa.

Nové expozice představují téměř tisícovku exponátů v deseti sálech. Součástí muzea je kavárna, programový sál, studovna, odborná pracoviště a rozsáhlá zahrada. Sbírky PNP čítají na sedm milionů archiválií. Dělí se do čtyř oddělení, které zahrnují výtvarné umění, knihy, písemnosti a tisky a exlibris. Součástí PNP je také Letohrádek Hvězda, Malá vila v Pelléově ulici, Česko-francouzské kulturní centrum Petrkov a centrální depozitář v Litoměřicích.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.