Itálie oficiálně ukončí svou účast na čínském projektu nové Hedvábné stezky. Píší to dnes agentury AFP a ANSA na základě svých zdrojů v italské diplomacii. K projektu se jihoevropský stát přidal jako jediná země ze skupiny G7 v roce 2019. Itálie si od dohody slibovala posílení svého exportu do asijské země.
Podle agentury ANSA vláda v Římě oznámila před několika dny Pekingu, že neprodlouží platnost memoranda, skrze které se k projektu přidala. Platnost memoranda končí v březnu příštího roku. Podle deníku Corriere della Sera však Itálie stále stojí o dobré vztahy s Čínou a snažila se bezvýsledně změnit text uzavřeného memoranda.
Peking ani Řím informaci zatím nekomentovaly.
O italském odchodu z čínského projektu se začalo mluvit po nástupu k moci premiérky Giorgii Meloniové, která preferuje silné vazby se Spojenými státy, v loňském roce. Neprodloužení memoranda se tak ve velké míře očekávalo, píše tisk.
Dohodu v březnu roku 2019 uzavřela vláda premiéra Giuseppa Conteho, ve které bylo nejsilnější stranou populistické Hnutí pěti hvězd. Jeho vládním partnerem však byla pravicová Liga, která je s Meloniovou znovu ve vládě. Kabinet si od dohody sliboval posílení italských firem na čínském trhu. Podle odborníků se však dohoda výrazně nepromítla do italského exportu do asijské země.
Iniciativa, která v tisku dostala název nová Hedvábná stezka, předpokládá propojení Číny s Evropou i mimo ni prostřednictvím přestavby staré hedvábné stezky. V rámci programu Čína poskytuje finanční prostředky na velké infrastrukturní projekty po celém světě ve snaze urychlit dovoz čínského zboží na další trhy. Kritici to považují za čínský nástroj k šíření vlivu.