Dnes považujeme žárovku za samozřejmost, ale její vývoj byl dlouhý a náročný.
Žárovka, ikonický symbol „zářivé myšlenky“, přispěla mnohem víc než jen tím, že byla spojována s kreativitou.
V průběhu staletí bezesporu zachránil vynález žárovky nesčetné množství životů. Od svíček a olejových lamp často hořela obydlí a plynové lampy byly náchylné k výbuchu. Díky tomuto vynálezu bylo bezpečnější cestovat po setmění, protože noc byla pro pobyt mimo domov nebezpečná. Byla to doba, kdy se s oblibou potulovali venku lupiči a jiná spodina.
A právě žárovka přinesla do našich životů nespočet změn: umožnila prodloužit pracovní dobu a rozšířit noční život a podnítila vlnu nových vynálezů a spotřebičů závislých na energii.
Z uvedených důvodů je žárovka pravděpodobně nejdůležitějším vynálezem moderní doby – nebo spíše nejdůležitější sérií vynálezů. Její pečlivý vývoj nebyl jediným krokem, ale procesem, který vedl Thomase Edisona k formulaci jeho slavného citátu: „Já jsem neselhal. Pouze jsem našel 10 000 cest, které nebudou fungovat.“
Neúspěšné pokusy
Edisonovy první prototypy čerpaly z již existujících technologií. Jeho první návrh lampy využíval telegrafní relé.
Pro žhavicí prvek experimentoval s kovovými tyčinkami, knoflíky a fólií. Když nakonec přišel na spirálový drát, použil jako vlákno platinu. Dalšími ranými součástmi byly např. indukční cívky, akumulátory a „pneumatický regulátor“, který rozpínal a smršťoval vzduch.
Jeho původní nápad na komerční rozvodnou síť počítal s rozvodem elektřiny podzemním potrubím (podobně jako u plynového osvětlení), poháněným dynamem pomocí zmagnetizované ladicí vidlice, což byl rovněž nápad převzatý z jeho výzkumu telegrafu.
Patentované komponenty
Uhlíkové vlákno. Poté, co objevil vhodný materiál vlákna, řekl jednomu reportérovi: „Myslím, že Všemohoucí stvořil uhlík speciálně pro elektrické světlo.“
Vakuové čerpadlo. Tato část pomáhá zvýšit bod tání drátěného vlákna. Chrání jej také před účinky oxidace.
Edisonův šroub. Známá kovová patice žárovky se závitem a odpovídající objímkou. Ačkoli se moderní žárovky liší velikostí, jejich názvy stále začínají písmenem E na počest jejich vynálezce.
Distribuční systém. Dráty zavěšené na sloupech, napájené generátorem, který používá dlouhý magnet jako baterii. Edisonův stejnosměrný proud o nízkém napětí byl bezpečnější než konkurenční systémy střídavého proudu.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.