ČTK

6. 12. 2023

Lidé si budou moci rozšířit své vzdělání pomocí kratších, například jednosemestrálních kurzů, na jejichž konci získají takzvaný mikrocertifikát. Tyto kurzy se budou zaměřovat na dovednosti potřebné pro práci. Například na Univerzitě Karlově budou určené pro studenty i pro veřejnost, pro účast budou muset uchazeči splnit vstupní podmínky. Mikrocertifikáty nebudou nahrazovat studijní programy vysokých škol, mohou ale rozšířit dovednosti absolventů. Koncept dnes představili zástupci Univerzity Karlovy a ministerstev školství, pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí.

“Potřeba moderního celoživotního vzdělávání a dlouhodobě konkurenceschopní absolventi a absolventky jsou pro českou ekonomiku zásadní. Aplikaci kurzů osvědčených mikrocertifikáty se na Univerzitě Karlově usilovně věnujeme,” řekla rektorka univerzity Milena Králíčková. Na Univerzitě Karlově je nyní několik pilotních kurzů, které jsou akreditované jako mirkocertifikáty.

Do zavádění nového druhu certifikátů v programech celoživotního vzdělávání se nyní začíná zapojovat všech 26 veřejných vysokých škol v Česku. Přidat by se podle Králíčkové mohly i soukromé vysoké školy. Univerzity se do konceptu zapojují v projektu Národního plánu obnovy, který spadá pod ministerstvo školství. Zavedení mikrocertfikátů podnítila podle zástupců UK Evropská komise. Absolventům mají zaručit dlouhodobou kvalitu jejich práce a trvalou konkurenceschopnost na pracovním trhu. Mikrocertifikáty mohou podle Králíčkové přispět k budování ekonomiky, která má vyšší přidanou hodnotu a která je podle ní v Česku potřebná.

Vzdělání s tímto osvědčením by v budoucnu mělo být podle zástupců UK mnohem snadněji uznatelné v celé Evropě. Plánuje se, že všichni absolventi tohoto typu vzdělání budou dokládat získané znalosti pomocí platformy Europass formou elektronického dokladu. Vzdělání se bude zaměřovat především na cizojazyčné nebo vícejazyčné kurzy, nebo na kurzy spojující znalosti z více oborů. Studujícím pomohou v orientaci v nových trendech energetiky, kybernetické bezpečnosti nebo využívání umělé inteligence.

Například na Filozofické fakultě UK se podle prorektorky pro studijní záležitosti Markéty Martínkové uvažuje, že by se tyto kurzy využívaly pro výuku méně užívaných jazyků. Nejedná se o náhradu nebo obcházení akreditovaných studijních programů. I kurzy zakončené mikrocertifikáty musí být akreditované, proces je jen rychlejší.

“Některé mikrocertifikáty skutečně vycházejí ze studijních programů,” řekl prorektor pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti Jan Polák. Přesto se musí tyto kurzy znovu akreditovat jako mikrocertifikáty, není to automatické.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.