ČTK

6. 12. 2023

Někdejší republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dnes oznámil, že s koncem roku rezignuje na svůj poslanecký post. Ve sloupku pro deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že hodlá sloužit Americe jinými způsoby. McCarthy byl zvolen šéfem kongresové komory po 15 kolech volby letos v lednu a na začátku říjnu o pozici přišel, když ho hrstka stranických rebelů spolu s kongresmany Demokratické strany odvolala.

“Rozhodl jsem se, že na konci letošního roku opustím Sněmovnu reprezentantů a budu Americe sloužit novými způsoby. Vím, že moje práce teprve začíná,” napsal McCarthy. Svými zkušenostmi chce přispět při vyhledávání nových talentů pro Republikánskou stranu a pomáhat jim s předvolebními kampaněmi.

Ve svém textu pro WSJ politik z Kalifornie vyzdvihuje kroky Sněmovny, díky nimž jsou podle něj Spojené státy lepší. “Když jsem poprvé vstoupil do ringu, nedokázal jsem si představit, co mě čeká. Když se ale ohlédnu zpět, nic bych neměnil,” píše McCarthy.

Jeho rozhodnutí oslabí již tak historicky těsnou většinu republikánů ve Sněmovně reprezentantů, poznamenává stanice CNN. Sněmovna v pátek zbavila mandátu svého republikánského člena George Santose, jehož méně než roční úřadování od počátku provázel nevídaný skandál kolem klamání voličů a dárců během kampaně. Na obsazení Santosova i McCarthyho křesla budou vypsány mimořádné doplňovací volby a jejich výsledky ovlivní sílu pozice republikánů. Podle analytiků budou mít demokrati značnou šanci posílit svůj sněmovní klub.

McCarthy byl teprve třetím šéfem zákonodárné komory, který byl v jejích 234 let dlouhých dějinách vystaven pokusu o odvolání, a jako první z této bitvy odešel poražený, napsal v říjnu list The New York Times. Po 22 dnech, kdy byla dolní komora Kongresu prakticky neschopná akce, se republikánské většině napočtvrté podařilo zvolit kandidáta přijatelného pro všechny frakce ideologicky roztříštěné strany předsedou se stal konzervativní republikán z Louisiany Mike Johnson.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.