ČTK

6. 12. 2023

Sasko chce, aby německá ministryně vnitra Nancy Faeserová prodloužila hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem o půl roku. Požadavek vznesl saský ministr vnitra Armin Schuster, který by téma chtěl projednat se svými kolegy z ostatních spolkových zemí. Stejný požadavek dnes vyslovil i braniborský ministr vnitra Michael Stübgen.

Německo kontroly obnovilo kvůli migrační krizi 16. října, od té doby je opakovaně prodlužuje o deset, případně o 20 dní. Současné opatření platí prozatím do 15. prosince.

Faeserová by podle Schustera měla postupovat jako v případě Rakouska, se kterým Německo kontroly zavedlo již v roce 2015. Tyto kontroly Berlín prodlužuje vždy o půl roku.

V Berlíně dnes společnou večeří začalo zasedání zemských ministrů vnitra, které potrvá do pátku. Tématy jednání jsou mimo jiné dopady války na Blízkém východě, boj proti sexuálnímu násilí, bezpečnost během evropského fotbalového šampionátu a také migrace. Při této příležitosti chce Schuster s kolegy hovořit o půlročním prodloužení hraničních kontrol. O kontrolách chtějí jednat i další zemští ministři vnitra. Stübgen, který vede vnitro v Braniborsku sousedícím s Polskem, se podobně jako Schuster pozastavil nad tím, že Faeserová kontroly prodlužuje jen v řádech dnů.

“Dokud evropská opatření ke snížení nelegální migrace nezačnou fungovat, budou hraniční kontroly nepostradatelné. Je proto matoucí, když spolková ministryně vnitra hraniční kontroly prodlužuje po krůčcích,” řekl Stübgen. Stejně jako Schuster řekl, že Faeserová by měla postupovat podle článku 25 schengenského hraničního kodexu, tedy prodloužit kontroly až o půl roku. “Ničím jiným se odbýt nenecháme,” dodal.

S delšími kontrolami počítá také kancléř Olaf Scholz, který se na počátku listopadu s premiéry spolkových zemí shodl na tom, že toto opatření bude nutné na německých hranicích zachovat delší dobu. Německé regiony i Faeserová obnovenou ostrahu hranic považují za úspěšné opatření, neboť podle průběžných policejních hlášení citelně poklesl počet nelegálních vstupů do země. Přesnou statistiku za listopad ale spolková policie zveřejní asi v polovině prosince.

Bez potřebných dokladů letos do konce října přicestovalo do Německa 112.000 lidí, což bylo o 20.000 více než za celý loňský rok. Celkem pak v zemi do konce října požádalo o azyl přes 267.000 lidí. Očekává se, že do konce roku počet azylových žádostí dosáhne 300.000. Nejvíce žádostí registruje Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) od občanů Sýrie (83.000), Turecka (45.000) a Afghánistánu (44.000).

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.