Senátor Pavel Fischer dorazil na Tchaj-wan na pracovní návštěvu, kterou označuje za „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“. Jde o diplomatické pokračování předešlých návštěv vysoce postavených českých představitelů na ostrově. Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Tchaj-wanem získaly mezinárodní význam po první oficiální cestě předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila v roce 2020.

Fischer se jako předseda zahraničního a bezpečnostního výboru setkal s premiérem Chenem Chien-jenem, ministrem zahraničních věci Josephem Wu, předsedou Legislativního dvora Youem Si-kunem a zástupcem generálního tajemníka Národní bezpečností rady Hsuem Szu-chienem.

„Při pracovním obědě jsme měli možnost mluvit nejen o rozvoji spolupráce, ale také o tom, jak bránit svobodu, právní stát a demokracii proti útokům totalitních mocností,“ sdělil Fischer po jednání s Josephem Wu, který českému senátorovi během návštěvy udělil diplomatické ocenění.

„Přijmout ocenění, které mi udělil ministr zahraničních věcí za přínos k rozvoji spolupráce mezi ČR a Tchaj-wanem, je pro mě osobně veliká čest. Při setkáních s předsedou parlamentu, s premiérem nebo ministry zde bude příležitost jednat nejen o česko-tchajwanských vztazích a příležitostech, ale také o globální spolupráci členů parlamentů v rámci IPAC, kteří usilují o snížení závislosti na ČLR,“ sdělil senátor pro Epoch Times.

Fischer v průběhu návštěvy komentuje bezpečnostní situaci země a útoky se strany čínského režimu na dosud suverénní ostrovní stát. „Pravdou je, že Tchaj-wan je dnes v mezinárodním prostředí kvůli nátlaku z Číny ostrakizován. Nesmí se například účastnit jednání mezinárodních organizací,“ uvádí senátor na Facebooku.

„Přitom je to technologická velmoc, která může sdílením svých poznatků pomoci nám všem. Ale nesmí,“ pokračuje Fischer na sociální síti a dodává, že to je „pouze jeden příklad za všechny, proč na podporu Tchaj-wanu jako politik demokratického státu prostě musím vystupovat“.

V e-mailu pro Epoch Times Fischer příležitosti na poli polovodičů dále rozvinul: „Z hlediska bilaterální spolupráce je to právě oblast technologií a mikročipů, kde osobně vidím obrovský potenciál. Jedním z příkladů je investice TSMC do Drážďan, která je trochu jako raketa, která může vynést celý region na vyšší letovou hladinu. A to může mít mimořádně příznivé dopady i na Českou republiku a firmy nebo vysoké školy, které tu působí“.

Předseda výboru pro zahraničí a bezpečnost také dodává, že jeho cesta je podpořena celým Senátem, a vyzdvihuje důležitost upevňování spojenectví mezi demokratickými zeměmi v situaci, kdy „mocnosti nepřátelské ke svobodě a demokracii spolu dnes stále těsněji spolupracují“.

„Považuji za naši povinnost posilovat naše mezinárodní vztahy s těmi, jimž leží na srdci svoboda, právní stát a demokracie,“ uzavírá Fischer.

„Zítra proběhne v Pekingu významný summit mezi EU a ČLR. Věřím, že se nemine cílem. Tím by mělo být jasně pojmenovat, že ekonomická závislost na totalitní Číně je ohrožením pro národní bezpečnost. Čím dříve si představitelé EU zpřesní slovník, tím lépe. Komunistická Čína dnes ohrožuje naše zájmy, naše hodnoty i naši bezpečnost. Na tomto stanovisku se shodly státy NATO. Nyní stačí se podle toho zařídit, srovnat si priority a odpovědně konat,“ upřesňuje senátor ve vyjádření pro Epoch Times.

Ostrovní stát Tchaj-wan v současné době čelí rostoucímu tlaku čínského režimu, Komunistické strany Číny, která opakovaně narušuje vzdušný prostor země přelety bojových letounů. Ostrovní stát se deklaruje za nezávislý na vnitrozemské Číně.

Je v určitém smyslu pokračováním Čínské republiky, zatímco Čína se změnila pod vedením komunistické strany na Čínskou lidovou republiku a vrhla se do ničení tradiční kultury a historického odkazu dvaceti čínských dynastií. Tchaj-wan naopak tradiční čínskou kulturu i chrámy zachoval.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.