Tim Sumpf

8. 12. 2023

Zařízení Apple si již nějakou dobu mohou vyměňovat informace zdánlivě dotykem. iOS 17 to má umožnit i pro vaše vlastní kontaktní údaje. V čem spočívá riziko, zejména pro děti, před kterým varuje i policie? NameDrop lze deaktivovat, ale úskalí se skrývají jinde.

Zjistit dotykem, co ví někdo jiný? To, co zní jako sci-fi, už nějakou dobu umí iPhony od Applu. Funkce se jmenuje AirDrop a přenáší mimo jiné data, obrázky a hudbu. S aktualizací na iOS 17 přibyla nová funkce NameDrop, kterou lze nyní využít i k výměně kontaktních informací. Pokud věříte reklamám, je to možné jednoduše přiblížením dvou iPhonů k sobě, a to i přes okna jedoucího metra.

V této souvislosti varuje několik policejních oddělení v USA před nechtěným zveřejněním osobních údajů. Funkce představuje riziko zejména pro děti. S aplikací NameDrop to není tak jednoduché, jak byla policie nucena následně přiznat. Existují však i další bezpečnostní rizika, která se neomezují pouze na společnost Apple nebo chytré telefony obecně.

Rodiče, hlídejte si své děti!

Několik policejních oddělení v Pensylvánii, Oklahomě, Ohiu a dalších amerických státech varovalo před neúmyslnou výměnou kontaktních informací, „pokud přiblížíte své telefony dostatečně blízko k sobě“.

Policejní oddělení města Chester v Ohiu napsalo na Facebooku:

„Důležitá aktualizace ochrany osobních údajů: Pokud vlastníte iPhone a máte nedávnou aktualizaci iOS 17, byla ve výchozím nastavení zapnuta nová funkce nazvaná NameDrop. Tato funkce umožňuje sdílet kontaktní informace přiblížením telefonů k sobě.“

Zároveň varovalo rodiče: „Nezapomeňte po aktualizaci změnit tato nastavení na telefonech svých dětí, abyste je také ochránili!“

Jak uvedl deník Washington Post pod názvem „NameDrop je bezpečný, strašení jím nikoli“, podobná varování zveřejnila i další policejní oddělení a některá z nich měla i desítky tisíc sdílení. Později to mimo jiné uvedla policie okresu Dewey v Pensylvánii:

„Záměrem příspěvku bylo přimět rodiče, aby se zabývali svými dětmi a tím, co dělají na svých zařízeních, nikoliv vyvolávat strach, jak je naznačováno. Doporučujeme všem, aby si přečetli informace o nových technologiích a aktualizacích a dozvěděli se více o tom, co je k dispozici, zejména pro děti.“

NameDrop, jen otravný místo nebezpečný?

Ohlasy médií jsou vesměs spíše pozitivní, deník Washington Post začíná svůj článek odvážně slovy „Nebojte se“.

Wired napsal titulek „Ne, funkci NameDrop od Applu v iOS 17 nemusíte vypínat“. V úvodu však potvrzují, že Apple funkci automaticky zapne s nejnovější aktualizací softwaru. Časopis pak uklidňuje uživatele iPhonů: „Ale neměli byste se toho obávat – bez ohledu na to, co říká policie.“

Na druhý pohled funkce – stejně jako mnoho dalších – nicméně skrývá rizika, kterým se obvykle nevěnuje ani německý tisk. Ale pěkně popořadě:

Apple představil novou funkci nazvanou NameDrop s iOS 17.1 a watchOS 10.1. Jejím účelem je umožnit uživatelům umístit zařízení Apple do vzájemné blízkosti za účelem rychlé výměny kontaktních informací. Sdílení kontaktních informací probíhá s výslovným souhlasem uživatele.

V důsledku toho se obě zařízení musí téměř dotýkat a být odemčená. V takovém případě se zobrazí vyskakovací okno s žádostí o sdílení kontaktních informací nebo obrázku. Výměna dat přes Bluetooth a/nebo WLAN začne až poté, co ji uživatel povolí. K náhodnému nebo neautorizovanému sdílení může dojít pouze v případě, že oba uživatelé potvrdí všechny požadavky.

Každý, kdo používá chytrý telefon, však ví, že oznámení jsou někdy vyťukána nebo smazána rychleji, než si je stačíte přečíst. Neúmyslné sdílení je tedy zcela myslitelné.

Webové stránky MacRumors – tedy fámy o počítačích Apple – také označují varování za dezinformaci. Autor se odvolává na televizní rozhovory, které naznačují, že NameDrop je automatický. Vzhledem k úkonům, které jsou k použití funkce nutné, dochází k závěru: „Pokud něco, je NameDrop spíše obtěžující než nebezpečný.“ Například když jsou telefony blízko sebe u večeře nebo na schůzce.

Zdá se však, že „blízko sebe“ není povinným požadavkem, jak píše Apple na jiném místě.

„Čtení myšlenek“ je teoreticky možné i na dálku

Apple poprvé představil funkci NameDrop na vývojářské konferenci v červnu 2023. S novou aktualizací iOS ji uživatelé mohou skutečně používat. Na webových stránkách nápovědy společnosti Apple se uvádí:

„V systémech iOS 17.1 a watchOS 10.1 můžete pomocí funkce NameDrop rychle sdílet kontaktní informace s blízkým iPhonem nebo hodinkami Apple Watch“. Apple zároveň píše, že je třeba držet zařízení „několik centimetrů“ nebo „blízko“ u sebe. Uživatelé pak musí vybrat a potvrdit, které údaje mají být přeneseny. Pokud si to rozmyslíte, můžete přenos zrušit tím, že zařízení od sebe oddálíte.

Zda je to nejbezpečnější metoda, je sporné, zejména proto, že Apple o AirDrop – srovnatelné funkci pro soubory – píše: „Pokud [zařízení opustí dosah] přenosu AirDrop, přenos bude pokračovat přes internet.“ Technicky je tedy možné přenášet (kontaktní) informace i na větší vzdálenosti. Vyloučit nelze ani satelitní přenosy.

Funkce NameDrop aktivovaná bez vědomí uživatele

Největší výtkou však je, že se funkce standardně zapíná při aktualizaci na iOS 17. Uživatelé, kteří chtějí být v bezpečí, musí akci provést sami. Chcete-li funkci NameDrop vypnout, musíte vědět, ve které položce nabídky je tato funkce uvedena:

  1. Otevřete aplikaci „Nastavení“.
  2. Vyberte položku „Obecné“,
  3. Vyberte možnost „AirDrop“.
  4. Vyberte možnost „Držet zařízení u sebe“ a deaktivujte ji.

Další možností je úplná deaktivace funkce AirDrop nebo obecné omezení funkcí smartphonu a vypnutí Wi-Fi, Bluetooth a mobilních dat.

Prohlášení společnosti Apple potvrzuje pochybnosti

Jak potvrdil mluvčí společnosti Apple pro USA Today, NameDrop slouží ke sdílení „pouze s určenými příjemci“. Uživatelé si také mohou vybrat, které informace budou sdíleny a které nikoli. Nedochází k automatickému přenosu kontaktů, jako je tomu u covidových aplikací.

„Pokud je na zařízení zobrazena aplikace NameDrop a uživatel nechce sdílet nebo vyměňovat kontaktní informace, může jednoduše přejet prstem od spodní části displeje, zamknout zařízení nebo od sebe smartphone oddálit, pokud spojení ještě nebylo navázáno,“ uvádí společnost Apple.

Ten podporuje prohlášení o pokračování existujícího spojení mimo dosah AirDrop. Jinými slovy, existující spojení nelze přerušit jeho odstraněním.

Skutečnost, že funkci NameDrop lze použít pouze v případě, že je zařízení odemčené, je také jen slabou útěchou, protože s odstraněním domovského tlačítka z iPhonu X zmizel i snímač otisků prstů. Místo toho nabízené rozpoznávání obličeje se ukázalo jako notoricky nejisté – alespoň u jiných výrobců. To znamenalo, že zařízení bylo možné odemknout, i když měl uživatel zavřené oči. To znamená, že kdokoli, kdo drží mobilní telefon spícího člověka před obličejem, se do něj může dostat.

Nakonec je třeba také zmínit, že dotykové obrazovky, včetně obrazovek mobilních telefonů a chytrých telefonů, lze ovládat zcela bez dotyku. To v zásadě umožňuje autorizovat potřebné funkce AirDrop a NameDrop na dálku. Ve studii provedené na začátku roku 2022 to bylo v praxi omezeno na několik centimetrů, ale obrazovka nemusí být přímo viditelná. Výzkumníci byli také schopni ovládat smartphony zezadu nebo přes desku stolu.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.