ČTK

13. 12. 2023

Nový polský premiér Donald Tusk i nově jmenovaní ministři jeho vlády dnes dopoledne složili u prezidenta Andrzeje Dudy přísahu. O den dříve kabinet získal důvěru poslanců Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Prezident Duda, který je spojencem dřívější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes podle agentury PAP prohlásil, že je připraven spolupracovat s novým kabinetem i přes rozdílné politické názory.

Tusk a jeho ministři přijeli k prezidentskému paláci autobusem v bílé a červené barvě polské vlajky a s nápisem: “Děkujeme ti, Polsko!”. Vítali je jásající příznivci, popsala agentura AP, podle níž je dnešní přísaha posledním krokem v rámci předávání moci v Polsku a znamená konec vlády národně konzervativní strany PiS.

Nový premiér v úterý v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho vláda bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. Jeho kabinet následně v hlasování podpořilo 248 zákonodárců, 201 bylo proti.

V říjnových parlamentních volbách zvítězilo Právo a spravedlnost vedené Jaroslawem Kaczyńským, v Sejmu však získala většinu Tuskova Občanská koalice společně se středovou Třetí cestou a Novou levicí, které tvoří současný kabinet.

Duda je blízkým spojencem PiS a analytici očekávají, že může Tuskovu kabinetu komplikovat uskutečnění některých bodů volebního programu. Strany nové koalice si jako prioritu vytkly obnovení principů právního státu v Polsku, kvůli jejichž porušování vedla s Varšavou spory Evropská komise.

Prezident se dříve k novému premiérovi vyjadřoval velmi kriticky, ale po dnešním ceremoniálu nasadil smířlivý tón, napsala agentura Reuters s odkazem na Dudova slova o připravenosti ke spolupráci. “Pocházíme z různých politických táborů, ale zjistil jsem, že v důležitých otázkách, jako je bezpečnost, se můžeme dohodnout,” uvedla hlava státu.

AP připomněla, že Duda oddaloval předání moci, jak dlouho to bylo možné. Prezident nejprve pověřil sestavením vlády nyní už bývalého ministerského předsedu Mateusze Morawieckého, byť bylo od začátku zřejmé, že nezíská dostatečnou podporu poslanců. Neshody mezi Dudou a Tuskem se projevily i při dnešní přísaze, píše AP s tím, že Duda kromě slov o spolupráci zdůraznil, že podle něj je většina věcí v zemi v perfektním stavu.

Tusk prohlášení prezidenta přivítal “s velkou radostí”, ale zároveň citoval slova své přísahy, která slibuje respekt k ústavě a zákonům. Premiér uvedl, že se jeho vláda zaměří na obnovení právního státu a respektování ústavy. Nový kabinet podle Reuters považuje Dudu za spoluzodpovědného za reformy předchozí vlády, které podle něj podkopávají nezávislost soudnictví.

Tusk byl premiérem už v letech 2007 až 2014, pak jako předseda Evropské rady předsedal summitům Evropské unie. Ve volební kampani slíbil napravit vztahy s Bruselem, který kvůli pochybám o kvalitě právního státu za dřívějších vlád PiS zablokoval Varšavě miliardy eur z fondů EU. Tusk v úterý slíbil, že “přiveze z Bruselu miliardy eur”, čímž se zjevně odkazoval právě na zmrazené unijní fondy.

Po letech sporů mezi Varšavou a Bruselem za minulé vlády přináší jmenování Tuska naděje na lepší vztahy Polska se zbytkem Evropské unie, podotkla dnes agentura Reuters.

Český premiér Petr Fiala Tuskovi ke jmenování předsedou vlády pogratuloval. “Přeji Vám, aby pod Vaším vedením Polsko nadále prosperovalo, a věřím, že se bude prohlubovat úzká spolupráce mezi našimi zeměmi, jako sousedy i spojenci v EU a NATO. Bude mi potěšením Vás brzy přivítat v Praze,” napsal na sociální síti X.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.