Sally Fallon Morell

14. 12. 2023

Potravinářský průmysl zajišťuje zdravější výživu pro telata, než co výrobci kojenecké výživy poskytují našim dětem.

Zdravotní hlediska

Cholesterol je v dnešní době sprosté slovo – v tomto zvráceném světě, kde jsou dobré věci nazývány špatnými a špatné věci jsou považovány za dobré.

Pravdou je, že zvířata a lidé by bez cholesterolu nemohli žít. Cholesterol slouží jako strukturální složka našich buněčných membrán a dodává buňkám správnou „tuhost“ a integritu. Hraje podobnou roli jako celulóza v rostlinách. Bez cholesterolu by naše buňky nebyly „vodotěsné“, neumožňovaly by rozdílné chemické složení uvnitř a vně buňky. Kromě toho si působením slunečního záření na cholesterol v kůži vytváříme vitamín D. Cholesterol je hlavní složkou žlučových solí, potřebných pro trávení tuků.

Žádný cholesterol, žádné hormony

Nejdůležitější je, že cholesterol je předchůdcem všech steroidních hormonů, včetně glukokortikoidů (regulují hladinu cukru v krvi), aldosteronu (regulují hladinu krevního tlaku), mineralokortikoidů (regulují asimilaci minerálů), kortizolu (reguluje hojení a pomáhá nám zvládat stres) a pohlavních hormonů – estrogenu, progesteronu a testosteronu. Bez cholesterolu by nebylo možné dospívání a rozmnožování lidí a zvířat.

Syntéza těchto hormonů (kortizol, aldosteron, glukokortikoidy, mineralokortikoidy a androgeny) probíhá v povrchové vrstvě nadledvin, zatímco produkce pohlavních hormonů se odehrává především ve vaječnících (estrogeny a progestiny) a varlatech (testosteron).

Dospělí si mohou potřebný cholesterol vytvářet sami. Cholesterol můžeme získávat také z živočišných potravin ve stravě, především ze živočišných tuků.

U kojenců, batolat a malých dětí by měla většina cholesterolu pocházet ze stravy, aby se nezralé enzymatické dráhy ušetřily energeticky náročné práci na tvorbu veškerého cholesterolu, který dítě potřebuje. Mimoto kojenci a batolata „potřebují značnou hladinu cholesterolu pro růst, energii a normální funkci buněk“. Důkazem je složení lidského mléka, které je bohaté na cholesterol a obsahuje speciální enzym, který zajišťuje veškeré vstřebávání cholesterolu.

Kojenci krmeni lidským mlékem přijímají mnohem větší množství cholesterolu než kojenci krmeni komerčními sunary. Lidské mléko obsahuje 10 – 15 mg/dl cholesterolu a dodává kojenci téměř šestinásobek množství, které většina dospělých přijímá potravou. Kravské mléčné výrobky obsahují 1 – 4 mg/dl cholesterolu a sójové výrobky neobsahují žádný cholesterol. (Sójová kojenecká výživa obsahuje také rostlinné steroly, které ve skutečnosti brání vstřebávání cholesterolu.)

Novorozenci a děti potřebují cholesterol ve stravě pro vývoj mozku a nervového systému, pro dozrávání očí, pro vývoj střev (která jsou vystlána buňkami zvanými enterocyty, velmi bohatými na cholesterol) a pro tvorbu hormonů. Ano, děti produkují hormony! Například hladina testosteronu u chlapečků do šesti měsíců věku je stejně vysoká jako u dospělých mužů. Vysoké hladiny mužských hormonů naprogramují kojence tak, aby se v pubertě projevily mužské znaky. Kojenec tedy potřebuje k tvorbě těchto hormonů cholesterol.

Důležitost cholesterolu nejen u dětí

Vědci si jsou dobře vědomi potřeby cholesterolu ve stravě mláďat savců. Na etiketě mléčné náhražky pro telata je uvedena jako třetí složka živočišný tuk! Proč by výrobci dávali živočišný tuk (který je dražší než rostlinný olej) do mléčné náhražky pro telata? Protože bez něj telata správně nerostou.

Před lety mi moje mentorka a kolegyně Mary Enigová, která měla doktorát z výživy, řekla o studii, která nebyla nikdy publikována. Tato studie srovnávala telata krmená živočišným tukem (lojem a sádlem) s telaty krmenými sójovým olejem bez cholesterolu. Telata krmená sójovým olejem neefektivně zpracovávala vitamíny a minerály, vykazovala špatný růst, nesprávný vývoj kostí a měla abnormální srdce. Měla křivici a průjem a také se zhroutila, když byla nucena se pohybovat.

Novější studie porovnávala tři skupiny telat, z nichž jedna dostávala mléčnou náhražku pouze s živočišnými tuky (sádlo a mléčná smetana), druhá mléčnou náhražku obsahující sádlo a kokosový olej a třetí mléčnou náhražku obsahující pouze rostlinný olej. První skupina, krmená pouze živočišnými tuky, vykazovala nejlepší růst.

Děti potřebují cholesterol pro zdravý vývoj

Zatímco potravinářský průmysl uznává potřebu tuků a dodává je zvířatům, lidská miminka na umělé výživě takové štěstí nemají. Děti s komplexním nervovým systémem potřebují cholesterol ještě více než telata, avšak dnešní kojenecká výživa obsahuje pouze rostlinné oleje bez cholesterolu a sušené odstředěné mléko. Dokonce i „bio“ přípravky postrádají živočišné tuky.

Výrobci kojenecké výživy jsou si vědomi potřeby cholesterolu ve stravě kojenců. Jeden ze zasvěcených pracovníků v oboru výroby kojenecké výživy se Mary Enigové svěřil, když řekl: „Víme, že kojenecká výživa musí obsahovat cholesterol, ale neodvažujeme se přidat zdroj cholesterolu, protože panuje názor, že cholesterol je špatný.“

Děti potřebují mnoho dalších látek z živočišných tuků, které z rostliných olejů nedostávají, včetně nasycených tuků (nezbytných pro růst, funkci buněk a tvorbu hormonů), kyseliny DHA (potřebné pro vývoj mozku) a kyseliny arachidonové (pro vývoj mozku a podporu správného trávení). (Kyselina arachidonová se přidává do mnoha značek dětské výživy, jde však o problematickou syntetickou výrobu z řas).

Proč dáváme kravským dětem to, co potřebují ke správnému růstu, ale lidským dětem ne? Protože živočišné tuky jsou dražší než rostlinný olej. Kromě toho se dá vydělat více peněz na zdravých kravách než na nezdravých a mnohem více peněz se dá získat na nemocných dětech než na zdravých, silných a normálních dětech.

Pokud se maminky řídí konvenčními radami, dostávají jejich rostoucí děti rýžové cereálie, ovoce a zeleninu (v plastových nebo hliníkových sáčcích), rostlinné pomazánky a nízkotučné nebo odtučněné mléko. Stravu z velké části zbavenou cholesterolu a živočišných tuků. Není divu, že průměrné IQ klesátéměř polovina našich dětí trpí vážnými nemocemi. Zastaralé příkrmy pro kojence při odstavování obsahovaly vaječný žloutek, játrové a masové pyré, máslo a plnotučné mléko. Stejné příkrmy potřebují kojenci, batolata a děti i dnes.

Dejte dítěti jako první jídlo měkký vařený vaječný žloutek. Žádná potravina není bohatší na cholesterol a je plná dalších živin, které děti potřebují pro normální růst a vývoj. Na maso a zeleninu dávejte miminku máslo, na banán a vařené ovoce smetanu a především jednoduše ignorujte příšerné rady, jako je mléko se sníženým obsahem tuku.

Je smutné, že média a lékařská profese démonizovaly základní, život podporující molekulu. Maminky, krmte své děti cholesterolem, budou vám za to vděčné!

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.