Ondřej Horecký

15. 12. 2023

Poslanci Evropského parlamentu (EP) odhlasovali 12. prosince návrh na jasnější označování původu medu. Cílem větší transparentnosti je zabránit podvodům v medařském průmyslu.

Podle zprávy Evropské komise z letošního jara je 46 % medů dovážených do EU pančovaných. Nejčastěji se medy ředí sirupy, které jsou současnými kontrolními metodami těžko detekovatelné. Mezi největší importéry medu do EU dnes patří Ukrajina, Čína, Mexiko, Argentina, Brazílie a Kuba. Nejvyšší podíl falšovaných medů pocházel z Číny.

„V Maďarsku, Itálii, Francii, prostě všude v Evropě jsou profesionální včelaři, kteří [obchodně] umírají, protože už nemohou prodávat svůj med, protože musí nečestně konkurovat medu z Číny. No, Evropa s tím musí něco udělat,“ řekl serveru Euronews ve Štrasburku Yvan Hennion, předseda zemědělské organizace Copa-Cogeca.

Europoslanci žádají takové změny v legislativě, které by alespoň částečně podvody s medy omezily. Na etiketě musí být podle zákonodárců uvedena země, kde byl med sklizen. Pokud je med směsí pocházející z několika zemí, EP chce, aby země původu byly na etiketě uvedeny v sestupném pořadí podle podílu, který tvoří v konečném produktu.

Podle českého europoslance Ondřeje Knotka (ANO) jde o „krok, který ochrání i naše včelaře a občany od častých podvodů“, uvedl na svém X profilu.

Zpravodaj návrhu Alexander Bernhuber z Rakouska uvedl: „Přesnější uvádění zemí původu produktů zajistí větší transparentnost a usnadní spotřebitelům výběr zdravějších a více regionálních produktů. Zastavíme podvodné praktiky kolem etiket medu, které budou muset v budoucnu jasně uvádět země původu a v případě směsných medů příslušné podíly zemí původu v procentech. To spolu s dalšími opatřeními ochrání spotřebitele a včelaře před falšovaným medem a usnadní informovaný výběr spotřebitelů prostřednictvím větší transparentnosti,“ citovala europoslance tisková zpráva EP.

Dalším návrhem je uvádět rovněž rok výroby medu a jedinečný identifikátor výrobce, aby bylo možné lépe monitorovat celý dodavatelský řetězec a dosledovat med k jeho producentovi. To mají zajišťovat příslušné orgány v jednotlivých zemích unie. Poslanci také chtějí, aby EU vytvořila referenční laboratoř pro med, která by zlepšila kontroly a odhalovala falšování prostřednictvím systematického testování.

V návaznosti na schválení návrhu začnou interinstitucionální jednání s Radou EU, a protože se ministři již shodli na svých vyjednávacích pozicích, existuje velká šance, že dohody bude dosaženo ještě před koncem volebního období Parlamentu v příštím roce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.