Ve dnech adventu vzpomínáme i na dny a lidi, pro které nebyl předvánoční čas naplněn zrovna štěstím. Spíše naopak.
Během hluboké totality propukly ve východním bloku – v Polsku – protesty, kdy po 12. prosinci r. 1970 lidé vyšli do ulic.
Rozhořčení vyvolalo náhlé zdražení předmětů denní potřeby, masa, mouky aj., o kterém rozhodlo politbyro PZPR. Vládnoucí komunistická strana to oznámila 12. prosince svým obyvatelům, kteří se, tak jako každý, již těšili na Vánoce. Lidé byli pobouřeni takovýmto odkrojením chleba, zejména v předvánočním období.
Při této příležitosti tou dobou probíhaly v zemi přípravy ozbrojených složek. Takže když v několika v pobaltských městech vypukly nepokoje, demonstrace a stávky, ozbrojené složky tuto rebelii brutálně potlačily. Na svědomí to měla Polská lidová armáda a polské Lidové milice (Milicja Obywatelska), samozřejmě pod rozkazy vládnoucí garnitury.
Během těchto bezohledných represí bylo zabito okolo 40 osob v Elblągu, 6 lidí v Gdaňsku, 16 ve Štětíně a 18 v Gdyni. Zraněno bylo přes 1 160 osob a okolo 3 tisíc bylo zatčeno. Takový byl dárek lidu během předvánočního období od polské komunistické strany.
Několik zranění zaznamenaly i ozbrojené složky a poškozeno bylo několik kusů vojenské techniky.
Stávkující požadovali odstoupení příslušných komunistických funkcionářů včetně Władyslawa Gomułky, který po těchto událostech pod tlakem nakonec odstoupil. Do čela Polské sjednocené dělnické strany nastoupil poté Edward Gierek.
O této události složil a nazpíval skladbu písničkář Karel Kryl a nazval ji „Ve jménu humanity!“
V adventním čase nezapomeňme na ty, kdo nebyli šťastni nebo dokonce zemřeli.