Owen Evans

26. 12. 2023

Velšská vláda odhaduje, že její plány na klimaticky čisté zemědělství povedou k obrovskému snížení dobytka, zejména dojnic.

Před Vánocemi velšská vláda řízená progresivními labouristy zahájila konzultaci o konečných návrzích svého Programu udržitelného zemědělství, jehož cílem je „produkovat potraviny udržitelným způsobem a zmírňovat změnu klimatu a přizpůsobovat se jí“.

Podle dokumentu „Potenciální ekonomické efekty programu udržitelného zemědělství“ se odhadují celkové ztráty na produkci 125 milionů GBP (3,5 miliardy korun) a snížení dobytka o 122 tisíc kusů, což je téměř 11-procentní pokles. O stejné procento se má snížit i pracovní síla na velšských farmách.

V dokumentu se rovněž uvádí, že „kvůli chovným limitům pro zachování a udržení polopřirozených biotopů“ bude dopad „úměrně nejvyšší pro mléčné farmy, ale také pro specializované ovčí farmy“.

Velšští farmáři řekli deníku The Epoch Times, že podle nich pobrexitové schéma zemědělských dotací, které jsou odvozené a závislé na „rewildingu“, způsobí „masakr“. Rewilding je módní přístup k ochraně přírody, jehož cílem je obnovit původní ekosystémy a minimalizovat lidské zásahy do přírody.

Pro farmáře to znamená například sázet víc stromů, snižovat stavy dobytka, přestat regulovat vodní toky, přestat užívat pesticidy a umělá hnojiva, zatravňovat méně úrodnou půdu apod.

Sledujte originální dokument Epoch Times

Lesley Griffiths, ministr pro záležitosti venkova a Severní Wales, ve svém konzultačním dokumentu o agroenvironmentálním platebním schématu uvedl, že „naléhavost klimatické a přírodní nouze nelze podceňovat“.

Vláda navrhuje, aby alespoň 10 procent každé farmy bylo kromě výroby potravin aktivně spravováno jako přírodní útočiště pro divokou zvěř. Dále se uvádí, že na každé farmě by se do roku 2030 mělo dosáhnout minimálně 10 procent pokrytí stromy.

Bez farmářů nebude jídlo

Steve Evans, mléčný farmář sídlící v Pembrokeshire v západním Walesu, řekl listu The Epoch Times, že velšská vláda se snaží zlehčovat „extrémní těžkosti“, které zemědělce i celý národ čekají, ale že „spotřebitelé se musí mít na pozoru, protože to povede k inflaci u potravin. Způsobí to totální masakr“.

Na svém X profilu farmář napsal, že „to vypadá, že čelíme něčemu podobnému, co zažívají nizozemští farmáři“. Ředitelka Countryside Alliance Wales (Aliance venkova Wales) Rachel Evansová pro The Epoch Times řekla, že jakékoli snížení stavů hospodářských zvířat v „měřítku, na který se zaměřují, skutečně znamená méně farmářů na našem venkově“.

„Řeknu vám napřímo, že v této zemi nejsme udržitelní. Nenaučila je nic válka na Ukrajině? Musíme naše farmáře udržet na půdě, protože bez farmářů nebude jídlo,“ myslí si Evansová a dodává: „Bude to znamenat hrozbu pro naše dědictví, naši kulturu a velšský jazyk, protože jakmile vezmete tyto farmářské rodiny pryč, vyrvete srdce venkovské ekonomiky.“

Dominový efekt

Zástupkyně velšského venkova zároveň varuje, že „masivní dominový efekt“ by mohl mít dlouhodobé dopady na obecní komunity, kdy se sníží počet rodin v okolí, ubude dětí, které chodí do škol, zmenší se výdaje do místní ekonomiky a tak dále.

Evansová poznamenává, že nevěří, že ve Walesu dochází k nadměrnému spásání, jak tvrdí ochránci životního prostředí, kteří podporují rewilding. Podle ní jsou po celém Walesu pastviny na kopcích, které jsou zarostlé tak, že lidi jimi nemohou procházet, protože tam ubylo tolik ovcí a dobytka.

Mluvčí Národní unie farmářů Walesu (NFU Wales) odkázala The Epoch Times na své nedávné prohlášení, v němž se uvádí, že „toto je největší změna v zemědělské politice za celou generaci, ne-li více, a vyzýváme všechny farmáře, aby se zapojili“.

Mluvčí velšské vlády napsal Epoch Times e-mailem, že „ekonomické vyhodnocení je důležitým dílem práce, které pomáhalo utvářet náš návrh, aby bylo možné tyto problémy řešit“.

Článek původně vyšel na stránkách britské redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.