ČTK

1. 1. 2024

Centrální část Japonska u Japonského moře dnes zasáhlo zemětřesení o síle zhruba 7,6 stupně, po kterém úřady vydaly varování před cunami. Pro oblast kolem epicentra zemětřesení poprvé od března 2011 platila výstraha před cunami velkého rozsahu, mezitím ale byla zmírněna. Otřesy připravily o život nejméně tři lidi, bilance ale patrně poroste. Na 51.000 osob z pěti různých prefektur dostalo pokyn k evakuaci. Také ruské úřady na ostrově Sachalin a ve dvou městech na Dálném východě varovaly před cunami, na nebezpečí mohutných přívalových vln upozorňovaly Jižní i Severní Korea. Podle mluvčího japonské vlády v důsledku zemětřesení nevznikly žádné problémy v provozu jaderných elektráren.

Japonský hydrometeorologický ústav původně varoval, že prefekturu Išikawa může zasáhnout až pětimetrová vlna, později vydal upozornění na možnost příchodu třímetrové vlny. Podle televizní stanice NHK byly z přístavu Wadžima na poloostrově Noto hlášeny vlny vysoké 1,2 metru.

„Každá minuta se počítá, prosím, evakuujte se okamžitě do bezpečných míst,“ vyzval mluvčí japonské vlády. Premiér Fumio Kišida řekl, že se lidé mají připravit na další možné katastrofy. „Je potřeba, aby zůstávali ostražití kvůli dalším možným otřesům,“ uvedl. Meteorologická služba naléhá, aby se lidé do domovů nevraceli, protože cunami se může vrátit.

Ohnisko zemětřesení se nacházelo v malé hloubce na poloostrově Noto v prefektuře Išikawa. Podle japonské škály otřesy dosáhly nejvyššího sedmého stupně. Šlo o nejsilnější zemětřesení, jaké meteorologický ústav na poloostrově Noto zaznamenal od začátku měření v roce 1885, píše agentura Reuters. Britská BBC na svých internetových stránkách uvedla, že centrální část Japonska za několik posledních hodin zasáhlo asi 50 zemětřesení se silou od 3,4 do 7,6 stupně.

Série silných zemětřesení zasáhla Japonsko, což vyvolalo varování před tsunami, 1. ledna 2024. (Profimedia)

Ve městě Nanao na poloostrově Noto byli nalezeni dva lidé bez známek života, uvedla podle agentury Kjódó místní policie. Další oběť v sutinách zříceného domu je podle stanice NTV hlášena z nedalekého města Šika. Podle serveru BBC bilance obětí v následujících hodinách pravděpodobně poroste.

V přístavu Wadžima se podle hasičů zřítilo nejméně 30 domů, popraskaný je povrch některých ulic a parkovišť, v jedné továrně vypukl požár. Japonská vláda uvedla, že má informace o šesti případech, kdy jsou lidé zasypaní pod sutinami. Podle britské BBC však není jasné, kolik lidí přesně pod troskami staveb je.

V centrálním a východním Japonsku byl přerušen provoz rychlovlaků, nefunguje ani letecké spojení se zasaženými regiony. Někde jsou hlášeny problémy s telefonním spojením a internetem. Elektrárenská společnost Hokuriku Electric Power uvedla, že více než 36.000 domácností v prefekturách Išikawa a Tojama je bez dodávek proudu. Záchvěvy budov byly patrné i v Tokiu.

Japonsko patří mezi země nejvíce ohrožené zemětřeseními. V březnu 2011 zemětřesení a následná vlna cunami připravily o život skoro 20.000 lidí a způsobily havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Jaderná elektrárna patřící společnosti Hokuriku v nejsilněji zasažené prefektuře Išikawa své dva reaktory kvůli pravidelné kontrole odstavila už před dnešním zemětřesením, které se jí díky tomu nijak nedotklo, uvedl podle Reuters japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

Jihokorejská meteorologická služba upozornila, že v důsledku zemětřesení v Japonsku se může zvednout hladina moře u části území na východě Jižní Koreje a úřady v provincii Kangwondo prostřednictvím textových zpráv vyzvaly lidi, aby nechodili na pobřeží a aby utekli do vyšších míst.

Varování před cunami vydaly také úřady na ostrově Sachalin a ve městech Vladivostok a Nachodka na ruském Dálném východě, napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace nicméně později podle agentury TASS popřelo dřívější zprávu úřadů o evakuaci části Sachalinu.

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.