Dlouhá cesta za vytvořením audioknihy podle knižní předlohy renomovaného čínského advokáta se možná chýlí ke konci. „Ještě úplně nejásáme, je před námi důležitá fáze, aby se nám to skutečně podařilo dotáhnout do konce,“ říkají herečka Andrea Černá a autor projektu Rozsviťte své srdce Jiří Pokorný.
Zatímco kniha nazvaná Za Čínu spravedlivější vyšla v českém překladu již v roce 2011 a nedávno i její rozšířený dotisk, advokát Kao Č‘-čeng zažíval ve své rodné zemi těžké časy. V České republice za jeho propuštění z vězení proběhly koncerty v Senátu (2012) nebo v Pražské křižovatce (2014). Kao, který obhajoval lidi nespravedlivě pronásledované čínským režimem, se poté ocitl na několik let na „svobodě“. V uvozovkách proto, že byl po celou dobu přísně hlídán státními složkami. Nicméně před několika lety Kao zmizel a rodina neví, kde a co s ním je.
V českých kinech a klubech se tu a tam promítá dokumentární snímek Svědomí Číny, který nese název odvozený z advokátovy přezdívky, kterou mu dali zahraniční kolegové. Kao získal několik mezinárodních ocenění od právnických kruhů a byl také nominován na Nobelovu cenu míru.
V České republice se o jeho případ zajímala celá řada významných umělců od zpěvačky Marty Kubišové, přes virtuosku Jitku Hosprovou a herce Jana Potměšila, kteří vystupovali na jeho podporu. Později se také do akcí vyzývající k jeho propuštění zapojili Jan Budař, Andrea Černá nebo Hynek Čermák.
S nápadem na vytvoření audioknihy přišla herečka Andrea Černá, kterou dodnes čeští diváci znají jako „princeznu ze mlejna“. Společně s režisérem Ladislavem Smočkem dali dohromady první verzi scénáře.
Nyní nabírají přípravy audioknihy nový směr, ale přípravný tým zatím nechce prozrazovat příliš mnoho podrobností. „Pokud to vyjde, bude to vynikající výsledek několika let příprav. Tahle kniha je skutečně velice silná výpověď o stavu společnosti v Číně,“ říká Jiří Pokorný.
„Máme vlastní neblahé zkušenosti s brutalitou komunistického režimu. Postavit se mu vyžaduje obrovskou vnitřní sílu,“ říká Andrea Černá. „Kao Č‘-šeng svým odhodláním bránit ostatní proti zlovůli na úkor svého pohodlí a bezpečí odhaluje to lepší, co se v člověku ukrývá.“
Pokud všechno dobře dopadne, mohla by podle přípravného týmu kniha vyjít v první polovině příštího roku. Na její tvorbě se podílí řada dobrovolníků. Celý projekt koncertů a promítání dokumentu probíhá jako dobrovolnická činnost bez nároku na odměnu. „Děláme to všichni ve svém volném čase, protože se nás hluboce dotýká příběh Kao Č‘-šenga a to, čím si musel projít, protože obhajoval lidi nespravedlivě stíhané čínským režimem,“ říká Jiří Pokorný.
Projek audioknihy připravuje spuštění veřejné sbírky na platformě Donio. Produkční tým bude nabízet setkání s herci, účast na promítání dokumentu nebo křtu samotné knihy. „Bude to velké a doufáme, že nám pomůžete a pochopíte, proč to děláme,“ říká Andrea Černá.
Advokát Kao Č‘-šeng zůstává podle zpráv jeho rodiny již několik let nezvěstný. Jeho žena a děti musely překonat nebezpečnou cestu přes hranice a v roce 2009 uprchnout do zahraničí. S pomocí lidskoprávních organizací následně všichni získali azyl ve Spojených státech.
Kao je považován za průkopníka v obhajobě věřících lidí v Číně, především následovníků Falun Gongu, v tom smyslu, že před čínskými soudy jako první použil argumentaci protiústavnosti represí komunistické strany vůči věřícím. Další odvážní čínští právníci jej v tom začali postupně následovat.
„Připravujeme dopis, který chceme advokátovi zaslat do Číny, ale momentálně je bohužel nezvěstný. Chystáme se tedy oslovit čínské úřady, aby prozradily, kde jej zadržují a v jakém je stavu,“ prozrazuje Andrea Černá. „Není to tak dávno, kdy jsme byli vděčni, když se o nás, zapomenuté za železnou oponou, svět zajímal. Proto bychom dnes, kdy se máme lépe, neměli zapomínat. A tak se ptejme, kde je Kao Č‘-šeng?“