ČTK

1. 1. 2024

Jako klidné nebo klidnější než v předchozích letech hodnotí většinou záchranáři, policisté a hasiči oslavy příchodu nového roku. Záchranáři ošetřovali lidi po požití alkoholu nebo zraněné zábavní pyrotechnikou, policisté vyjížděli k drobným potyčkám, v Praze dávali v centru pokuty za zakázané použití pyrotechniky. Výjezdů k požárům měli hasiči mírně méně než před rokem, hořely hlavně stromy a keře a kontejnery s odpadem, ale také auta, garáže a kuchyňská linka na vysokoškolských kolejích. Zřejmě silně opilého muže na Písecku zavalil nakladač, se kterým se převrátil. Prvním dítětem letošního roku zřejmě bude Barbora, která přišla na svět minutu po půlnoci v porodnici Nemocnice Vyškov.

“Vyjma opilce, který se v jižních Čechách rozhodl řídit bagr, převrátil jej a bohužel pod ním zemřel, jsme v rámci silvestrovských oslav neřešili nic výjimečného a z našeho pohledu se jednalo o jedny z těch klidnějších novoročních oslav,” napsala policie na sociální síti X. Nejčastěji vyjížděla k domácím sporům rušení nočního klidu a drobným šarvátkám, doplnila. Několikrát také asistovala hasičům u požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Za její zakázané použití v centru Prahy policisté uložili desítky pokut, jednoho z nich na Václavském náměstí odpálená pyrotechnika popálila na noze. Policie také zasahovala u muže, který svou chybou spadl z vyšehradské skály.

Z oslav v centru Prahy bude mít podle zdravotnických záchranářů jeden člověk s úrazem od zábavní pyrotechniky trvalé následky. V Ústeckém kraji záchranáři ošetřili tři lidi poraněné pyrotechnikou. Dva dospělí utrpěli středně těžká zranění, nezletilá osoba se zranila vážně v obličeji, řekl ČTK mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. I tak hodnotil silvestrovskou noc jako velmi klidnou. O tři zraněné pyrotechnikou pečovali také středočeští záchranáři, sedm jich měli v Moravskoslezském kraji, z toho dvanáctiletému chlapci a patnáctileté dívce pyrotechnika vážně poranila prsty na ruce. “Mezi ne zcela typická zranění patřil pád při nočním sestupu z Lysé hory či pád ze střechy, rovněž během silvestrovské noci,” uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Hasiči v Česku zasahovali o silvestrovské noci u 260 požárů způsobených hlavně zábavní pyrotechnikou. Před rokem jich bylo 287. V noci na dnešek nejčastěji k ohni vyjížděli v Praze, hořela ale i kuchyňská linka na vysokoškolských kolejích v Liberci, oheň z budovy vyhnal 50 lidí. Škodu 1,5 milionu korun způsobil požár garáže s dílnou v Řepově na Mladoboleslavsku, dvojgaráž a sousední rodinný dům požár zasáhl v Lukavici na Chrudimsku. Hořící auto hasiče zaměstnalo na Kroměřížsku nebo ve středních Čechách, v Ústeckém kraji likvidovali požár pyrotechniky uložené v autě.

Po Barboře, která se ve vyškovské nemocnici narodila mamince s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji, se v dalších krajích jako první miminka narodila Rozálie v Plzeňském pět minut po půlnoci a Lara v Praze osm minut po půlnoci. Podle dostupných informací z 13 ze 14 krajů mezi prvními dětmi roku zatím převažují dívky nad chlapci.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.