ČTK

3. 1. 2024

Prudký vítr a silný déšť dnes komplikují život obyvatelům částí Británie a Francie, pro něž platí varování před možnými záplavami. Tisíce domácností v některých částech Anglie jsou bez proudu, omezena je železniční doprava, stovky lidí se mají evakuovat, uvedl web stanice BBC, podle kterého kvůli bouři Henk zemřel jeden člověk. Ve Francii je nejvážnější situace v departementu Pas-de-Calais, kde platí nejvyšší stupeň varování před záplavami. Voda zaplavila také některé regiony Německa, zejména v Dolním Sasku.

V několika oblastech Anglie je dnes podle úřadů bez proudu na 10.000 domácností, většinou kvůli stromům spadlým na dráty elektrického vedení. Pád stromu byl také příčinou smrti muže, jehož auto strom zasáhl v úterý během cesty v západoanglickém hrabství Gloucestershire.

Pro 300 lokalit vydali meteorologové varování před záplavami. Pro část Northamptonu v centrální Anglii platí vážná výstraha varující obyvatele před možným ohrožením života. Stovky lidí dostaly podle místních médií pokyny k evakuaci. Podobně závažná je podle BBC situace také v nedalekém hrabství West Midlands, kde rozvodněná řeka Severn zaplavila stovky objektů. Obyvatele okolí ohrožuje i řeka Ritec na jihozápadě Walesu.

Několik vlakových tratí hlásilo dnes ráno potíže v důsledku záplav a výpadků elektřiny. Týká se to i vlaků propojujících Londýn s okolními městy. Policie uzavřela několik hlavních silnic včetně rychlostní komunikace A52 mezi Nottinghamem a Edwaltonem.

Stovky lidí se dnes podle webu televizní stanice France Info potýkají s velkou vodou v severofrancouzském departementu Pas-de-Calais. V několika obcích tam prudké deště zaplavily ulice, hasiči jen během noci na dnešek hlásili na 50 zásahů. Zdejší řeka Aa se od podzimu vylila z břehů již poněkolikáté. “Už nemůžeme dál, všechno je pod vodou, je to katastrofa,” řekla podle agentury AFP devětapadesátiletá Michelle Costeová, která se nemohla kvůli záplavám dostat do svého domu v obci Blendecques. Dodala, že od listopadu je to již třetí povodeň, která její domov zasáhla.

Česko dnes na žádost Francie vysílá na pomoc osmnáctičlenný tým hasičů spolu se dvěma velkokapacitními čerpadly, obojživelným vozem Argo a záchranným člunem.

Meteorologové v oblasti dnes očekávají zesilování větru, jehož nárazy mohou dosáhnout až 100 kilometrů v hodině. Během dneška by na některých místech mohlo spadnout až 40 milimetrů srážek, tedy 40 litrů na metr čtvereční.

Další varování platí až do čtvrtka pro některé části Německa, zejména pro druhou největší spolkovou zemi Dolní Sasko. Nejvíce postihla velká voda města a obce na řekách Weser, Aller a Leine. Pod vodou se ocitla také část Brém. Stovky záchranářů a dobrovolníků se podílejí na odstraňování následků záplav či stavbě provizorních bariér. Dolnosaský premiér Stephan Weil dnes vyzval zaměstnavatele, aby dobrovolníkům dali i na příští dny volno pro práci při boji se živlem a slíbil firmám kompenzovat takto vzniklé náklady.

Podle německé meteorologické služby by v některých místech severozápadního a centrálního Německa dnes a ve čtvrtek mělo napadnout až 50 milimetrů srážek. Kromě Dolního Saska jsou zasaženy také části Severního Porýní-Vestfálska, jih Saska-Anhaltska a sever Durynska. Do Saska-Anhaltska se podle DPA hodlá po pondělní návštěvě Dolního Saska vypravit spolkový kancléř Olaf Scholz, aby zjistil rozsah škod a zprostředkoval případnou federální pomoc.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.