Matthew Lysiak

4. 1. 2024

Nedělní útok na devětapadesátiletého herce Iana Zieringa v Los Angeles, který provedl gang chuligánů na „minibikách“, není ojedinělým nebo vzácným napadením – je to poslední příklad stále typičtějšího projevu bezpráví, který zachvátil mnoho největších amerických měst.

K drzému útoku na herce seriálu Beverly Hills 90210 došlo na Silvestra za bílého dne a podle herce uprostřed frekventované ulice Hollywood Blvd v americkém státě Kalifornie.

„Včera jsem zažil znepokojivý incident se skupinou osob na minibikách,“ napsal pan Ziering v pondělí v příspěvku na Instagramu. „Když jsem uvízl v zácpě, k mému autu se agresivně přiblížil jeden z těchto jezdců, což vedlo k znepokojivé konfrontaci. Ve snaze posoudit případné škody jsem vystoupil z auta. Tato akce bohužel přerostla ve fyzickou potyčku, kterou jsem navigoval, abych se ochránil.“

„S úlevou mohu oznámit, že já i moje dcera jsme zcela nezraněni, ale tento incident ve mně zanechal hluboké obavy z rostoucí troufalosti takových skupin, které narušují veřejnou bezpečnost a klid,“ dodal herec.

Kolemjdoucí natočili videozáznam rvačky, při níž se zdálo, že je pan Ziering čelil přesile nejméně pět ku jedné, ale nikdo z nich nezasáhl, aby mu pomohl útočníky odrazit.

Obavy pana Zieringa, který žije v Los Angeles, stále častěji sdílejí obyvatelé velkých měst v USA.

Hollywood Boulevard z vrcholu Kodak Theatre při pohledu směrem do centra města v pozadí. (Diliff / CC BY-SA 3.0)

V New Yorku se obtěžování cestujících potulnými gangy mladíků na motocyklech nebo minibikách stalo běžnou záležitostí, uvedl zdroj z newyorského policejního oddělení (NYPD) pro deník The Epoch Times.

„Mluvíme o smečkách těchto mladých lidí, kteří jezdí na často nelicencovaných vozidlech, nebezpečně kličkují mezi dopravou, poškozují majetek, napadají lidi a terorizují veřejnost,“ uvedl policista z Manhattanu. „Lidé chtějí svalovat vinu na nás, ale skutečnost je taková, že pokud jde o zadržení těchto typů, můžeme udělat jen velmi málo a říci, že je to problém, je slabé slovo.“

„Nejsme svědky ničeho jiného než naprostého rozkladu společenských norem a upřímně řečeno, na velmi lidské úrovni je těžké to sledovat,“ dodal zdroj.

Narůstá obava, že právo a pořádek ustoupily bezpráví a chaosu – a tato obava se stále více ukazuje jako oprávněná, protože kriminalita ve velkých amerických městech se již několik let drží na krizové úrovni.

Nárůst počtu krádeží, obtěžování a násilných trestných činů, k němuž docházelo ve městech po celé zemi po většinu let 2020 a 2021, byl podle očekávání mnoha odborníků jen dočasným výkyvem – důsledkem pandemie covid-19 a následků smrti George Floyda.

Avšak téměř dva roky poté, co úředníci vyhlásili konec výjimečného stavu ohledně covidu-19 a policisté zapojení do smrti pana Floyda byli usvědčeni a odsouzeni, bezpráví nadále přetrvává na vysoké úrovni.

Podle údajů zveřejněných washingtonskou městskou policií bylo ve Washingtonu D. C. dosaženo nového chmurného maxima za poslední dobu, kdy bylo spácháno 274 vražd – o 36 % více než v předchozím roce a 20-leté maximum. Dále došlo v loňském roce k nárůstu loupeží o 67 % – v roce 2023 se přihlásilo 3 470 osob, které byly okradeny, a ke zvýšení počtu krádeží vozidel o 82 % – 6 829 osob nahlásilo krádež svého vozidla.

V Chicagu kriminalita rovněž roste, přestože již dosáhla rekordních hodnot. Podle přehledu chicagské policie z konce roku 2023 bylo nahlášeno 11 051 loupežných přepadení, což je o 8 982 více než v roce 2022. Počet krádeží vozidel se zvýšil o 37 %, z 21 370 v roce 2022 na 29 287 v roce 2023. Město rovněž zaznamenalo nárůst sexuálních útoků i ublížení na zdraví s přitěžujícími okolnostmi.

Bývalý newyorský policejní komisař Bernard Kerik, který nastoupil k newyorské policii v roce 1986 a v letech 2000-2001 zastával funkci nejvyššího policejního představitele města, již dříve deníku The Epoch Times řekl, že současná newyorská administrativa má všechny nástroje potřebné k ukončení krveprolití, ale odmítá udělat, co je třeba.

„To, co zažíváme, pokud jde o kriminalitu v New Yorku, je naprosté šílenství a dalo by se to snadno zastavit,“ řekl pan Kerik. „Současný starosta pro mě pracoval. Byl pod mým velením, když jsme převzali město, které mělo nejvyšší počet vražd v zemi, a proměnili ho v nejbezpečnější největší město v Americe, takže přesně ví, co jsme udělali pro snížení kriminality, a prostě se rozhodl to neudělat.“

B. Kerik uvedl, že americká velkoměsta lze stále zachránit, ale pouze pokud političtí představitelé najdou odvahu změnit politiku.

„Nejde jim o bezpečnost a ochranu, ale o jejich další volby,“ řekl pan Kerik. „Ironií je, že pokud kriminalitu nenapraví, budou příští volby jejich posledními volbami.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.