Nedělní útok na devětapadesátiletého herce Iana Zieringa v Los Angeles, který provedl gang chuligánů na „minibikách“, není ojedinělým nebo vzácným napadením – je to poslední příklad stále typičtějšího projevu bezpráví, který zachvátil mnoho největších amerických měst.
K drzému útoku na herce seriálu Beverly Hills 90210 došlo na Silvestra za bílého dne a podle herce uprostřed frekventované ulice Hollywood Blvd v americkém státě Kalifornie.
„Včera jsem zažil znepokojivý incident se skupinou osob na minibikách,“ napsal pan Ziering v pondělí v příspěvku na Instagramu. „Když jsem uvízl v zácpě, k mému autu se agresivně přiblížil jeden z těchto jezdců, což vedlo k znepokojivé konfrontaci. Ve snaze posoudit případné škody jsem vystoupil z auta. Tato akce bohužel přerostla ve fyzickou potyčku, kterou jsem navigoval, abych se ochránil.“
„S úlevou mohu oznámit, že já i moje dcera jsme zcela nezraněni, ale tento incident ve mně zanechal hluboké obavy z rostoucí troufalosti takových skupin, které narušují veřejnou bezpečnost a klid,“ dodal herec.
Kolemjdoucí natočili videozáznam rvačky, při níž se zdálo, že je pan Ziering čelil přesile nejméně pět ku jedné, ale nikdo z nich nezasáhl, aby mu pomohl útočníky odrazit.
Obavy pana Zieringa, který žije v Los Angeles, stále častěji sdílejí obyvatelé velkých měst v USA.
V New Yorku se obtěžování cestujících potulnými gangy mladíků na motocyklech nebo minibikách stalo běžnou záležitostí, uvedl zdroj z newyorského policejního oddělení (NYPD) pro deník The Epoch Times.
„Mluvíme o smečkách těchto mladých lidí, kteří jezdí na často nelicencovaných vozidlech, nebezpečně kličkují mezi dopravou, poškozují majetek, napadají lidi a terorizují veřejnost,“ uvedl policista z Manhattanu. „Lidé chtějí svalovat vinu na nás, ale skutečnost je taková, že pokud jde o zadržení těchto typů, můžeme udělat jen velmi málo a říci, že je to problém, je slabé slovo.“
„Nejsme svědky ničeho jiného než naprostého rozkladu společenských norem a upřímně řečeno, na velmi lidské úrovni je těžké to sledovat,“ dodal zdroj.
Narůstá obava, že právo a pořádek ustoupily bezpráví a chaosu – a tato obava se stále více ukazuje jako oprávněná, protože kriminalita ve velkých amerických městech se již několik let drží na krizové úrovni.
Nárůst počtu krádeží, obtěžování a násilných trestných činů, k němuž docházelo ve městech po celé zemi po většinu let 2020 a 2021, byl podle očekávání mnoha odborníků jen dočasným výkyvem – důsledkem pandemie covid-19 a následků smrti George Floyda.
Avšak téměř dva roky poté, co úředníci vyhlásili konec výjimečného stavu ohledně covidu-19 a policisté zapojení do smrti pana Floyda byli usvědčeni a odsouzeni, bezpráví nadále přetrvává na vysoké úrovni.
Podle údajů zveřejněných washingtonskou městskou policií bylo ve Washingtonu D. C. dosaženo nového chmurného maxima za poslední dobu, kdy bylo spácháno 274 vražd – o 36 % více než v předchozím roce a 20-leté maximum. Dále došlo v loňském roce k nárůstu loupeží o 67 % – v roce 2023 se přihlásilo 3 470 osob, které byly okradeny, a ke zvýšení počtu krádeží vozidel o 82 % – 6 829 osob nahlásilo krádež svého vozidla.
V Chicagu kriminalita rovněž roste, přestože již dosáhla rekordních hodnot. Podle přehledu chicagské policie z konce roku 2023 bylo nahlášeno 11 051 loupežných přepadení, což je o 8 982 více než v roce 2022. Počet krádeží vozidel se zvýšil o 37 %, z 21 370 v roce 2022 na 29 287 v roce 2023. Město rovněž zaznamenalo nárůst sexuálních útoků i ublížení na zdraví s přitěžujícími okolnostmi.
Bývalý newyorský policejní komisař Bernard Kerik, který nastoupil k newyorské policii v roce 1986 a v letech 2000-2001 zastával funkci nejvyššího policejního představitele města, již dříve deníku The Epoch Times řekl, že současná newyorská administrativa má všechny nástroje potřebné k ukončení krveprolití, ale odmítá udělat, co je třeba.
„To, co zažíváme, pokud jde o kriminalitu v New Yorku, je naprosté šílenství a dalo by se to snadno zastavit,“ řekl pan Kerik. „Současný starosta pro mě pracoval. Byl pod mým velením, když jsme převzali město, které mělo nejvyšší počet vražd v zemi, a proměnili ho v nejbezpečnější největší město v Americe, takže přesně ví, co jsme udělali pro snížení kriminality, a prostě se rozhodl to neudělat.“
B. Kerik uvedl, že americká velkoměsta lze stále zachránit, ale pouze pokud političtí představitelé najdou odvahu změnit politiku.
„Nejde jim o bezpečnost a ochranu, ale o jejich další volby,“ řekl pan Kerik. „Ironií je, že pokud kriminalitu nenapraví, budou příští volby jejich posledními volbami.“
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.