ČTK

8. 1. 2024

Ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR Radomír Pánek od začátku ledna vede evropské vědecké konsorcium EUROfusion. Sdružení koordinuje mezinárodní výzkumný program s cílem zajistit v Evropě bezpečný, udržitelný a ekologický zdroj energie z jaderné fúze. Do pozice předsedy valného shromáždění konsorcia byl český vědec zvolen v prosinci, sdělila dnes ČTK Martina Spěváčková z Akademie věd.

Konsorcium EUROfusion sdružuje téměř 5000 vědců ze 193 evropských vědeckých institucí, univerzit a firem, které se zabývají zajištěním energie využitím termonukleární fúzní reakce. Hospodaří s rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy eur, které mu poskytla Evropská komise a členské státy.

„Tato prestižní pozice pro mě na jednu stranu představuje jedinečnou příležitost se podílet na vedení jednoho z klíčových vědeckých programů pro lidstvo, ale také velkou výzvu z pohledu koordinace velmi rozsáhlého mezinárodního výzkumného programu. Každopádně jsem přesvědčen, že zvolení do této pozice je také odrazem vysoké úrovně fúzního výzkumu, kterého jsme za posledních 15 let v Česku dosáhli,“ uvedl Pánek.

Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak. Tento princip mají využívat využívat i první fúzní elektrárny.

Vývoj fúzní elektrárny je podle Pánka klíčový, protože poskytne nevyčerpatelný, zcela bezpečný, téměř bezemisní a velmi výkonný zdroj energie. “Fúzní energie nabízí řešení mnoha problémů spojených s tradičními způsoby výroby energie a bude hrát klíčovou roli v udržitelné a bezpečné energetické budoucnosti lidstva,” dodal Pánek.

Pánek je předním odborníkem v oblasti výzkumu fyziky a technologie jaderné fúze. V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v jehož čele je od roku 2015, vedl projekt instalace tokamaku COMPASS a také v současné době probíhající projekt konstrukce nového tokamaku COMPASS Upgrade.

V roce 2020 se Radomír Pánek stal místopředsedou správní rady Evropské agentury Fusion for Energy (F4E). Organizace sídlící v Barceloně zajišťuje realizaci evropské části dodávek pro tokamak ITER – mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ve francouzském vědecko-výzkumném středisku Cadarache.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.