Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno vydal zprávu o finančním řízení prostředků Evropské unie v České republice (pdf), z níž vyplývá, že v programovém období 2014–2020 načerpali příjemci dotací v rámci dohody o partnerství 579 miliard korun.
Úskalím procesu čerpání dotací je však administrativní zátěž, kterou musí někdo zpracovávat a jeho práci je třeba platit.
V období 2014 až 2020 bylo ze zdrojů EU spolufinancováno celkem 188 titulů. Náklady na administraci programů pro toto období vyčíslil NKÚ na téměř 30 miliard korun.
„Systém dotací je komplikovaný, zbytnělý a v důsledku toho jen obtížně řiditelný. Čím složitější je systém dotací, tím těžší je zabezpečit smysluplnost a také vzájemnou synergii poskytovaných podpor a snížit administrativní náročnost, kterou příjemci dotací často přenášejí na firmy ‚dotačního byznysu‘,“ komentuje zjištění prezident NKÚ Miloslav Kala.
Evropská komise zveřejnila před časem studii, ve které vyčíslila předpokládanou pracovní náročnost za programové období jako celek na 34 300 pracovníků na plný úvazek. Tyto činnosti zajišťovali zpravidla vysoce kvalifikovaní úředníci, což přinášelo značné nároky na finanční zdroje.
„Podle této studie byly administrativní náklady na přerozdělení jednoho milionu eur (více než 25 milionů korun) vyčísleny v Česku na téměř 750 tisíc korun,“ uvádí prezident NKÚ v tiskové zprávě.
Podle odhadů Evropské komise je možné „náklady na administraci o čtvrtinu snížit“.
Jedním z navrhovaných kroků je vytvořit „jednotnou strukturu pro administraci všech dotací,“ které jsou poskytovány. Což je narážka na skutečnost, že „některé orgány v ČR totiž administrují jak národní, tak ‚evropské‘ dotace a v podstatě tak ‚provozují‘ paralelní administrativní struktury“, uvádí NKÚ.
Podle NKÚ byl měla Česká republika, mimo jiné, v některých případech lépe hodnotit přínosy udělované podpory. „Ačkoliv se ČR postupem času naučila čerpat dotace rychle a plynule, pokud jde o dosahování adekvátní ‚hodnoty za peníze‘, NKÚ stále zjišťuje případy, kdy jsou skutečné přínosy podpory přinejmenším diskutabilní.“