Milan Kajínek

8. 1. 2024

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno vydal zprávu o finančním řízení prostředků Evropské unie v České republice (pdf), z níž vyplývá, že v programovém období 2014–2020 načerpali příjemci dotací v rámci dohody o partnerství 579 miliard korun.

Úskalím procesu čerpání dotací je však administrativní zátěž, kterou musí někdo zpracovávat a jeho práci je třeba platit.

V období 2014 až 2020 bylo ze zdrojů EU spolufinancováno celkem 188 titulů. Náklady na administraci programů pro toto období vyčíslil NKÚ na téměř 30 miliard korun.

„Systém dotací je komplikovaný, zbytnělý a v důsledku toho jen obtížně řiditelný. Čím složitější je systém dotací, tím těžší je zabezpečit smysluplnost a také vzájemnou synergii poskytovaných podpor a snížit administrativní náročnost, kterou příjemci dotací často přenášejí na firmy ‚dotačního byznysu‘,“ komentuje zjištění prezident NKÚ Miloslav Kala.

Evropská komise zveřejnila před časem studii, ve které vyčíslila předpokládanou pracovní náročnost za programové období jako celek na 34 300 pracovníků na plný úvazek. Tyto činnosti zajišťovali zpravidla vysoce kvalifikovaní úředníci, což přinášelo značné nároky na finanční zdroje.

„Podle této studie byly administrativní náklady na přerozdělení jednoho milionu eur (více než 25 milionů korun) vyčísleny v Česku na téměř 750 tisíc korun,“ uvádí prezident NKÚ v tiskové zprávě.

Podle odhadů Evropské komise je možné „náklady na administraci o čtvrtinu snížit“.

Jedním z navrhovaných kroků je vytvořit „jednotnou strukturu pro administraci všech dotací,“ které jsou poskytovány. Což je narážka na skutečnost, že „některé orgány v ČR totiž administrují jak národní, tak ‚evropské‘ dotace a v podstatě tak ‚provozují‘ paralelní administrativní struktury“, uvádí NKÚ.

Podle NKÚ byl měla Česká republika, mimo jiné, v některých případech lépe hodnotit přínosy udělované podpory. „Ačkoliv se ČR postupem času naučila čerpat dotace rychle a plynule, pokud jde o dosahování adekvátní ‚hodnoty za peníze‘, NKÚ stále zjišťuje případy, kdy jsou skutečné přínosy podpory přinejmenším diskutabilní.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.