Jack Phillips

10. 1. 2024

Nové soudní podání obviňuje okresní prokurátorku Fultonu Fani Willisovou, že měla „nevhodný“ vztah se svým žalobcem, který měl na starosti vyšetřování Trumpa. Z jejich vztahu měla mít údajně finanční prospěch.

Soudní podání, které bylo zaevidováno v pondělí, tvrdí, že zvláštní žalobce Nathan Wade platil za dovolenou s Willisovou, přičemž využíval finanční prostředky okresu Fulton (stát Georgia), které obdržela jeho soukromá advokátní kancelář. Wade má významnou roli v případu vedeném proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi a více než desítce spoluobviněných (obvinění ze zasahování do voleb 2020).

Dle zpráv lokálních médií vyplývá, že Wadeovi bylo od ledna 2022 vyplaceno více než 650 000 dolarů na právních poplatcích, které schvaluje okresní prokurátor(ka).

Ono podání dal na soud bývalý Trumpův právník Michael Roman, který se snaží demokratku Willisovou z dohledu nad případem diskvalifikovat.

Roman obvinil Willisovou, že se potenciálně dopustila „činu, jehož cílem bylo podvést veřejnost v čestné službě“, protože, podle jeho slov „úmyslně neoznámila“ svůj údajný vztah s Wadem, z něhož „měla osobní prospěch“.

„Tím okresní prokurátorka a zvláštní žalobce porušili zákony upravující nakládání s veřejnými prostředky, dopustili se nenapravitelného střetu zájmů a porušili svůj služební slib podle Pravidel profesionálního chování státu Georgia a měli by být vyloučeni ze stíhání v této věci,“ uvádí se v podání.

Mluvčí Willisové v několika komentářích pro média uvedl, že bude prokurátorka „reagovat prostřednictvím příslušných soudních podání“. Žádný další komentář poskytnut nebyl. Deník Epoch Times se v úterý obrátil na kancelář okresní prokurátorky a advokátní kancelář pana Wadea s žádostí o komentář.

V dokumentu podaném na soud dále Roman uvádí, že informace získal „rozhovory s lidmi znalými“ situace.

„Zdroje blízké jak zvláštnímu žalobci, tak okresní prokurátorce potvrdily, že měli trvalý, osobní vztah během rozvodových řízení, která projednával zvláštní žalobce,“ uvádí se v podání s tím, že Wade měl údajně „nedostatek relevantních zkušeností“, ačkoli mu okres platil statisíce dolarů.

„Willisová měla z tohoto procesu značný a přímý prospěch a má ho i nadále, protože Wadeovi jsou vypláceny statisíce dolarů za to, že jejím zastoupením vede tento případ. Na oplátku Wade bere Willisovou na dovolené po celém světě z peněz, které mu platí daňoví poplatníci okresu Fulton a které schválila výhradně Willisová,“ tvrdí se v podání.

Toto obvinění je potenciálním federálním trestným činem.

V reakci na to Trump napsal na Truth Social, že z nového podání vyplývá, že všechna obvinění proti němu a ostatním „by měla být okamžitě stažena“, a to s „omluvou“ od okresní prokurátorky.

Několik právních expertů signalizovalo, že ačkoli tvrzení – prozatím – postrádají důkazy, pokud se prokáže jejich pravdivost, pak by to mohlo potenciálně potopit případ Willisové proti Trumpovi a dalším obviněným.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.