Milan Kajínek

15. 1. 2024

Nevládní projekt Pravda o vodě přišel nedávno s přehledem cen vody v českých městech. V interaktivní mapě, kterou zveřejnil na svých stránkách, je možné zkoumat jednotlivé okresy (300 měst) a zjistit, kdo v nich spravuje vodné a stočné a jak se vyvíjí jejich cena během let, a dokonce zisk, který realizují vodohospodářské společnosti.

Například v roce 2000 se na Kladensku pohybovala celková cena vody na 34 korunách za m3 a dnes platí tamní obyvatelé za vodné a stočné 175 korun, což je více než pětinásobný nárůst. Obdobný růst vidíme například i na Frýdecko-Místecku, kde se v roce 2000 platilo za kubík vody 25 Kč a dnes skoro 133.

„Klikněte na město a získáte vývoje ceny vody v regionu a informaci, komu za vodu platíte. Městu nebo korporaci? Kde končí peníze, které platíte za vodu?“ uvádějí autoři projektu a interaktivní mapy.

Vodné platíme ze vodu, kterou odebereme z vodovodního řádu, a stočné platíme za odvod odpadní vody do kanalizace, za její zneškodnění. Odpadní vodou se myslí zejména ta, kterou odebereme a následně odteče toaletou, umyvadlem, pračkou, myčkou, sprchovým koutem a podobně.

Zatímco dnes dodávají a odvádějí (vodné stočné) vodu například Vodak Humpolec za cenu 72,70 korun a  Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod za 99,9 korun, jinde například koncern Veolia účtuje 142,34 nebo Středočeské vodárny – Vak Kladno dokonce 175 korun.

Vysoké ceny se na mapě zobrazují často ve městech, jejichž vodovody a kanalizace spravují, anebo se na nich podílejí, velké koncerny, jako jsou francouzské společnosti Veolia nebo Suez, či rakouská Energie AG nebo německá Gelsenwassre.

„I když má městská vodárna cenu vodného-stočného stejnou jako koncern, kolik z těch peněz investuje koncern do obnovy a rozvoje vodovodní a kanalizační sítě?“

— Ing. Radek Novotný

Autoři projektu dlouhodobě navrhují, že úspornější a z dlouhodobého hlediska výhodnější je, aby si města spravovala dodávky vody sama vlastními (městy vlastněnými firmami) a výdělek používala na obnovu a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě.

Na druhé straně kritizují velké zahraniční koncerny, které podle nich stále navyšují ceny a zisky odvádějí do zahraničí, aniž by se podílely na obnově a rozvoji vodovodní a kanalizační sítě.

„Až 40 % ceny skončí na účtech koncernu“

„… i když má třeba městská vodárna cenu vodného-stočného stejnou jako koncern, zamyslete se nad tím, kolik z těch peněz se investuje do obnovy a rozvoje vodovodní a kanalizační sítě,“ říká zakladatel projektu Pravda o vodě Radek Novotný.

„Zatímco město zisky investuje, koncern si je vyplatí ne svůj účet,“ upozorňuje Novotný. „V České republice podnikají koncerny, které si z peněz zaplacených za vodné-stočné vyplácejí dokonce až 40 %.“

Proto je podle Novotného lepší nedívat se jen na ceny vodného a stočného, ale také na to, kolik z té skutečně ceny půjde na obnovu a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě a „kolik skončí na účtu koncernu v zahraničí“.

Rozhovor: Co ovlivňuje cenu vody

Všechny rozhovory deníku Epoch Times se zakladatelem projektu Pravda o vodě naleznete zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.