Ondřej Horecký

20. 1. 2024

Největší politické uskupení v Evropském parlamentu, Evropská lidová stana (EPP), chce trojnásobně navýšit ochranu vnějších hranic EU a volá po zrušení plánovaného zákazu spalovacích motorů.

Konzervativní středopravicová EPP tvoří co do počtu poslanců největší politickou sílu v Evropském parlamentu. Nyní pracuje na novém manifestu, který vyznívá pragmatičtěji, než je dosavadní politika. Informoval o tom server Politico.euEpoch Times to potvrdil jeden z českých členů EPP, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Došlo k revizi a ukázalo se, že některé cíle jsou v tak krátkém horizontu nerealistické,“ uvedl Tomáš Zdechovský. Jednou z výrazných změn je, že strana chce zrušit vyřazení spalovacích motorů do roku 2035.

Změna stranického kurzu by mohla souviset s blížícími se volbami do Evropského parlamentu a volání po „zkrocení“ zelené transformace. V červnových volbách jsou „lidovci“ podle průzkumu serveru Politico kandidátem na výhru, mírně vedou před S&D.

Kromě navýšení pohraniční stráže z 10 tisíc na 30 tisíc příslušníků chce EPP také zpracovávat žádosti o azyl mimo hranic EU a uzavřít více dohod s neevropskými zeměmi po vzoru smlouvy s Tuniskem, s cílem omezit tok nelegálních migrantů na starý kontinent.

Uskupení chce rovněž navýšit stavy Europolu ze současných 650 příslušníků na tři tisíce s cílem posílit boj proti obchodování s narkotiky a teroristickým hrozbám, uvádí server Politico, který měl možnost nahlédnout do rozpracovaného návrhu stranického manifestu.

Prohlášení vyzývá také k uvolnění plánovaného zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory na území EU od roku 2035, což bylo dosud jedním z klíčových bodů programu Evropské komise, v jejímž čele stojí členka EPP Ursula von der Leyenová.

„Odmítáme politiku zákazů, jako je zákaz spalovacích motorů, a co nejdříve ji zrevidujeme,“ píše se podle Politico v manifestu. Zároveň však prohlášení uvádí, že chce v Zeleném údělu (Green Deal) pokračovat. Místo vynucování přechodu na elektromobily se však chce EPP spoléhat na „inovativní koncepty a tržní nástroje pro ochranu klimatu s obchodováním s emisemi, rozšiřováním obnovitelných energií a oběhovou ekonomikou“.

Kromě Zdechovského patří do frakce EPP také další čtyři čeští europoslanci – Luděk Nidermayer (TOP09), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Pospíšil (TOP09) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.