Největší politické uskupení v Evropském parlamentu, Evropská lidová stana (EPP), chce trojnásobně navýšit ochranu vnějších hranic EU a volá po zrušení plánovaného zákazu spalovacích motorů.
Konzervativní středopravicová EPP tvoří co do počtu poslanců největší politickou sílu v Evropském parlamentu. Nyní pracuje na novém manifestu, který vyznívá pragmatičtěji, než je dosavadní politika. Informoval o tom server Politico.eu a Epoch Times to potvrdil jeden z českých členů EPP, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Došlo k revizi a ukázalo se, že některé cíle jsou v tak krátkém horizontu nerealistické,“ uvedl Tomáš Zdechovský. Jednou z výrazných změn je, že strana chce zrušit vyřazení spalovacích motorů do roku 2035.
Změna stranického kurzu by mohla souviset s blížícími se volbami do Evropského parlamentu a volání po „zkrocení“ zelené transformace. V červnových volbách jsou „lidovci“ podle průzkumu serveru Politico kandidátem na výhru, mírně vedou před S&D.
Kromě navýšení pohraniční stráže z 10 tisíc na 30 tisíc příslušníků chce EPP také zpracovávat žádosti o azyl mimo hranic EU a uzavřít více dohod s neevropskými zeměmi po vzoru smlouvy s Tuniskem, s cílem omezit tok nelegálních migrantů na starý kontinent.
Uskupení chce rovněž navýšit stavy Europolu ze současných 650 příslušníků na tři tisíce s cílem posílit boj proti obchodování s narkotiky a teroristickým hrozbám, uvádí server Politico, který měl možnost nahlédnout do rozpracovaného návrhu stranického manifestu.
Prohlášení vyzývá také k uvolnění plánovaného zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory na území EU od roku 2035, což bylo dosud jedním z klíčových bodů programu Evropské komise, v jejímž čele stojí členka EPP Ursula von der Leyenová.
„Odmítáme politiku zákazů, jako je zákaz spalovacích motorů, a co nejdříve ji zrevidujeme,“ píše se podle Politico v manifestu. Zároveň však prohlášení uvádí, že chce v Zeleném údělu (Green Deal) pokračovat. Místo vynucování přechodu na elektromobily se však chce EPP spoléhat na „inovativní koncepty a tržní nástroje pro ochranu klimatu s obchodováním s emisemi, rozšiřováním obnovitelných energií a oběhovou ekonomikou“.
Kromě Zdechovského patří do frakce EPP také další čtyři čeští europoslanci – Luděk Nidermayer (TOP09), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Pospíšil (TOP09) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).