ČTK

26. 1. 2024

Příbuzní rukojmích držených palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy a další Izraelci už třetí den demonstrují na přechodu Kerem Šalom, což je jeden ze dvou přechodů, jímž se Palestincům dostává humanitární pomoc. Protestující se snaží blokovat vstup kamionů s pomocí do Gazy a chtějí v tom pokračovat, dokud Hamás nepropustí všechna rukojmí. Podle serveru The Times of Israel (ToI) mají dnes na přechod Kerem Šalom dorazit stovky dalších demonstrantů a protesty z téhož důvodu se očekávají i příští týden v Jeruzalémě před parlamentem.

Demonstranti u přechodu Kerem Šalom žádají, aby izraelská vláda zastavila všechnu humanitární pomoc do Gazy, dokud Hamás nepropustí rukojmí. Podle ToI není jasné, jaký vliv mají manifestace na vjezd kamionů. Ve středu ale demonstranti zablokovali přibližně sto nákladních aut s pomocí, část z nich pak odjela na druhý přechod, jímž se pomoc do Gazy dostává – Rafáh na egyptské hranici. O počtu kamionů s pomocí, kterou po kontrole Izrael pustí do Gazy, informuje na síti X úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti (COGAT). Ten zveřejnil aktuální počty naposledy za neděli, kdy se podle něj do Gazy dostalo 260 kamionů s pomocí, což bylo nejvíc za den od začátku této války.

Organizace OSN už řadu týdnů upozorňují, že humanitární pomoc palestinským civilistům je nedostatečná. Zatímco před válkou, která začala loni 7. října teroristickým útokem Hamásu na Izrael, proudilo do Gazy na 500 kamionů s pomocí denně, od října to bylo jen kolem 150 za den. Teď v lednu je jich více. Už v prosinci Světový potravinový program (WFP) uvedl, že přes půl milionu lidí, tedy asi čtvrtina obyvatel Pásma Gazy, trpí hlady, a varoval, že do několika měsíců tam hrozí hladomor.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) dnes také upozornil, že situaci civilistů v Pásmu Gazy dál zhorší chladné a deštivé počasí. “Hrozí, že už tak nehygienické prostředí bude pro lidi tam zcela neobyvatelné. Většina z nich nemá teplé oblečení, ani přikrývky,” uvedl Adžith Sunghay, který je šéfem oddělení OHCHR pro palestinská území a který minulý týden navštívil jih Pásma Gazy. Popsal, jak v Rafáhu žijí lidé na ulicích, po nichž tečou odpadní vody.

Podle OSN na 1,9 milionu z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy kvůli bojům opustilo své domovy a většina se přesunula na jih tohoto úzkého pobřežního pásma. Asi milion Palestinců nyní žije v oblasti Rafáhu, mnozí v provizorních přístřešcích. Podle organizací OSN ale není ani tam bezpečno.

“Zatímco my nevíme, kde jsou naši blízcí a jestli jsou naživu, oni dostávají humanitární pomoc,” postěžovala si podle serveru ToI jedna z demonstrantek na přechodu Kerem Šalom. Švagrová 23letého Eljakima Libmana, jehož Hamás unesl 7. října spolu s dalšími asi 250 lidmi z izraelského pohraničí, také obvinila obyvatele Pásma Gazy, že “kryjí zločiny Hamásu” a že mu pomáhají.

Další z demonstrantů Dani Elgarat, jehož bratr je mezi asi 130 rukojmími v Gaze, vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby do Gazy “nepustil ani kapku vody”, dokud Hamás unesené nepropustí. Podle Elgarata se žádná humanitární pomoc nedostává k rukojmím. Upozornil také na to, že stále není jasné, zda se k nim dostaly léky v zásilce, kterou vyjednal Katar a Francie s Hamásem začátkem minulého týdne. “Nedostanou se k nim žádné léky, žádné jídlo, nechodí tam Červený kříž, nemáme žádné známky, že ještě žijí,” postěžoval si Elgarat.

Izraelská vláda je v posledních dnech pod stále větším tlakem příbuzných rukojmích, kteří pořádají demonstrace, na nichž viní vládu, že nedělá dost pro propuštění jejich blízkých. Tento týden v pondělí dokonce skupina příbuzných unesených vtrhla do parlamentu na zasedání jeho výboru.

Teroristická organizace Hamás unesl 7. října z izraelského pohraničí na 250 lidí, stovku z nich propustil koncem listopadu výměnou za asi 240 palestinských vězňů během týdenního příměří, které vyjednaly Katar, Egypt a Spojené státy mezi Izraelem a Hamásem. Od té doby se další dohodu o příměří a propuštění rukojmích vyjednat nepodařilo.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.