Matthew Lysiak

27. 1. 2024

Nedávná série čínských kybernetických útoků na přístavy a veřejné služby v zemi poukazuje na rostoucí bezpečnostní hrozbu, které Spojené státy čelí v souvislosti s rostoucím napětím ohledně Tchaj-wanu.

Dvě desítky „kritických subjektů“ byly v uplynulém roce infiltrovány Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou (ČLOA), uvedl 11. prosince deník The Washington Post. Mezi ohroženými kritickými infrastrukturami jsou energetické a vodohospodářské podniky a komunikační a dopravní systémy.

Podle amerických představitelů a bezpečnostních pracovníků, na které se deník odvolává, si ČLOA zřejmě testuje schopnost narušit klíčovou americkou infrastrukturu v případě americko-čínského konfliktu v Tichomoří.

Podle zprávy se hackerům z Číny podařilo získat přístup do významného přístavu na západním pobřeží a nejméně do jednoho ropovodu a plynovodu. Hackeři se také pokusili získat kontrolu nad energetickou infrastrukturou, včetně části texaské energetické sítě. Nejvíce znepokojující byl pro úředníky útok na vodárenské zařízení na Havaji, kde sídlí Tichomořská flotila, které by sloužilo jako logistické centrum v případě, že by vypukl konflikt o Tchaj-wan.

Pearl Harbor v kyberprostoru

Rex Lee, poradce pro kybernetickou bezpečnost ve společnosti My Smart Privacy, řekl deníku The Epoch Times, že hrozbu pro národní bezpečnost, kterou představuje čínská armáda, je třeba brát vážně.

„Mnohé z toho, co nyní vidíme, jsou předstupně útoků, které testují úroveň zabezpečení kritické infrastruktury,“ sdělil Rex Lee. „A to, že začínáme pozorovat stále více těchto útoků, by mělo každého znepokojit. Pokud nebudeme opatrní, může se stát, že budeme čelit kybernetickému útoku typu Pearl Harbor.“

Americké zpravodajské služby již léta varují, že čínský režim je největší hrozbou v kyberprostoru. Ředitel FBI Christopher Wray v projevu v roce 2020 uvedl, že FBI pracuje nepřetržitě na tom, aby zmařila čínskou agresi.

„Dostali jsme se do bodu, kdy FBI každých deset hodin otevírá nový případ související s Čínou,“ řekl Wray. „V našem moderním světě snad neexistuje zlověstnější vyhlídka než schopnost nepřátelské zahraniční vlády ohrozit infrastrukturu a zařízení naší země.“

Útoky ransomwaru – kdy škodlivý software paralyzuje počítač nebo celý systém, dokud není zaplacena částka požadovaná hackery – sužují americké veřejné instituce a podniky již několik let.

Zpráva společnosti Malwarebytes Threat Intelligence odhalila, že od července 2022 do června 2023 došlo k 1 900 útokům ransomwaru ve čtyřech zemích. Ve Spojených státech, Německu, Francii a Velké Británii, přičemž Spojené státy přilákaly 43 % všech globálních útoků.

Naléhavá hrozba

Reprezentantka Nancy Maceová označila tuto hrozbu za mimořádně naléhavou a předložila návrh zákona, který by odstranil překážky pro kvalifikované odborníky na kybernetickou bezpečnost, aby mohli obsadit místa potřebná k ochraně velkých institucí.

„Obávám se, že jako národ nejsme připraveni na rostoucí počet kybernetických útoků, které budou vedeny umělou inteligencí,“ sdělila Maceová v září na společném slyšení zaměřeném na boj proti kybernetickým útokům.

„V celé zemi nám chybí 700 000 odborníků na kybernetickou bezpečnost a další volná pracovní místa vznikají napříč veřejným i soukromým sektorem. Potřebujeme co nejvíce lidí, abychom tyto mezery zaplnili.“

„Vláda nemůže odmítat lidi s tolik potřebnými kybernetickými dovednostmi jen proto, že nemají dostudované tituly,“ dodala Maceová.

Podle Leeho je sice zapotřebí více pracovníků pro kybernetickou bezpečnost, ale skutečnou reformu musí provést technologické společnosti, které spolupracují s Čínou na úkor americké bezpečnosti.

„Jsou to právě operační systémy, které podporují naše technologie, které jsou ohroženy. A protože prakticky veškerá naše infrastruktura je vyvíjena v Číně, znají všechna zadní vrátka,“ tvrdí Lee. „V této hybridní válce založené na technologiích je zranitelné vše, co je připojeno k internetu, a to znamená, že každý, kdo je připojen k internetu, je ve hře.“

„Každopádně nejvíce mne znepokojuje to, co se ve zprávách neobjevuje, co zatajují. Toho se obávám,“ dodal.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.