Matthew Lysiak

27. 1. 2024

Nedávná série čínských kybernetických útoků na přístavy a veřejné služby v zemi poukazuje na rostoucí bezpečnostní hrozbu, které Spojené státy čelí v souvislosti s rostoucím napětím ohledně Tchaj-wanu.

Dvě desítky „kritických subjektů“ byly v uplynulém roce infiltrovány Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou (ČLOA), uvedl 11. prosince deník The Washington Post. Mezi ohroženými kritickými infrastrukturami jsou energetické a vodohospodářské podniky a komunikační a dopravní systémy.

Podle amerických představitelů a bezpečnostních pracovníků, na které se deník odvolává, si ČLOA zřejmě testuje schopnost narušit klíčovou americkou infrastrukturu v případě americko-čínského konfliktu v Tichomoří.

Podle zprávy se hackerům z Číny podařilo získat přístup do významného přístavu na západním pobřeží a nejméně do jednoho ropovodu a plynovodu. Hackeři se také pokusili získat kontrolu nad energetickou infrastrukturou, včetně části texaské energetické sítě. Nejvíce znepokojující byl pro úředníky útok na vodárenské zařízení na Havaji, kde sídlí Tichomořská flotila, které by sloužilo jako logistické centrum v případě, že by vypukl konflikt o Tchaj-wan.

Pearl Harbor v kyberprostoru

Rex Lee, poradce pro kybernetickou bezpečnost ve společnosti My Smart Privacy, řekl deníku The Epoch Times, že hrozbu pro národní bezpečnost, kterou představuje čínská armáda, je třeba brát vážně.

„Mnohé z toho, co nyní vidíme, jsou předstupně útoků, které testují úroveň zabezpečení kritické infrastruktury,“ sdělil Rex Lee. „A to, že začínáme pozorovat stále více těchto útoků, by mělo každého znepokojit. Pokud nebudeme opatrní, může se stát, že budeme čelit kybernetickému útoku typu Pearl Harbor.“

Americké zpravodajské služby již léta varují, že čínský režim je největší hrozbou v kyberprostoru. Ředitel FBI Christopher Wray v projevu v roce 2020 uvedl, že FBI pracuje nepřetržitě na tom, aby zmařila čínskou agresi.

„Dostali jsme se do bodu, kdy FBI každých deset hodin otevírá nový případ související s Čínou,“ řekl Wray. „V našem moderním světě snad neexistuje zlověstnější vyhlídka než schopnost nepřátelské zahraniční vlády ohrozit infrastrukturu a zařízení naší země.“

Útoky ransomwaru – kdy škodlivý software paralyzuje počítač nebo celý systém, dokud není zaplacena částka požadovaná hackery – sužují americké veřejné instituce a podniky již několik let.

Zpráva společnosti Malwarebytes Threat Intelligence odhalila, že od července 2022 do června 2023 došlo k 1 900 útokům ransomwaru ve čtyřech zemích. Ve Spojených státech, Německu, Francii a Velké Británii, přičemž Spojené státy přilákaly 43 % všech globálních útoků.

Naléhavá hrozba

Reprezentantka Nancy Maceová označila tuto hrozbu za mimořádně naléhavou a předložila návrh zákona, který by odstranil překážky pro kvalifikované odborníky na kybernetickou bezpečnost, aby mohli obsadit místa potřebná k ochraně velkých institucí.

„Obávám se, že jako národ nejsme připraveni na rostoucí počet kybernetických útoků, které budou vedeny umělou inteligencí,“ sdělila Maceová v září na společném slyšení zaměřeném na boj proti kybernetickým útokům.

„V celé zemi nám chybí 700 000 odborníků na kybernetickou bezpečnost a další volná pracovní místa vznikají napříč veřejným i soukromým sektorem. Potřebujeme co nejvíce lidí, abychom tyto mezery zaplnili.“

„Vláda nemůže odmítat lidi s tolik potřebnými kybernetickými dovednostmi jen proto, že nemají dostudované tituly,“ dodala Maceová.

Podle Leeho je sice zapotřebí více pracovníků pro kybernetickou bezpečnost, ale skutečnou reformu musí provést technologické společnosti, které spolupracují s Čínou na úkor americké bezpečnosti.

„Jsou to právě operační systémy, které podporují naše technologie, které jsou ohroženy. A protože prakticky veškerá naše infrastruktura je vyvíjena v Číně, znají všechna zadní vrátka,“ tvrdí Lee. „V této hybridní válce založené na technologiích je zranitelné vše, co je připojeno k internetu, a to znamená, že každý, kdo je připojen k internetu, je ve hře.“

„Každopádně nejvíce mne znepokojuje to, co se ve zprávách neobjevuje, co zatajují. Toho se obávám,“ dodal.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.