Milan Kajínek

29. 1. 2024

Co kdyby nakonec Komunistická strana Číny přistoupila k vojenské anexi ostrovního státu Tchaj-wan, jak již několik let slibuje, a ovládla toto území včetně jeho mořského a vzdušného prostoru? Jaké by to mělo důsledky v oblasti obchodu a bezpečnosti?

„Tchaj-wan má vysoce strategickou polohu v asijsko-pacifické oblasti, přičemž Tchajwanskou úžinou prochází stěžejní námořní trasy představující více než čtvrtinu globálního obchodu,“ sdělil deníku Epoch Times sinolog a analytik projektu Sinopsis David Gardáš.

Tchaj-wan navíc spoluvytváří takzvanou „první ostrovní linii”, tedy řetězec ostrovních států podél čínského pobřeží od Japonska přes Tchaj-wan po Filipíny a Borneo, uvádí analytik.

„Narušení této geostrategické linie ze strany Číny by tak ovlivnilo celou koncepci svobodného a otevřeného Indo-Pacifiku, která tvoří základ ‚indo-pacifických strategií‘ řady demokratických států, včetně České republiky,“ říká Gardáš.

Tchaj-wan je současně světovým lídrem ve výrobě polovodičů, odvětví klíčového pro celosvětovou digitální ekonomiku.

„Společnosti jako TSMC stojí v čele pokročilé výroby čipů, nezbytných pro vše od chytrých telefonů po vojenský hardware,“ dodává sinolog. „Případný výpadek těchto kritických dodavatelských řetězců, či dokonce jejich plné převzetí čínským režimem, by tak mělo citelné dopady i na geograficky vzdálené země.“

Ohledně případné anexe Tchaj-wanu a přerušení bezpečnostní čáry oddělující Čínu od Pacifiku, by vznikla řada bezpečnostních rizik na straně Spojených států.

„Neschopnost bránit Tchaj-wan nebo vnímaná slabost ze strany Číny a jí nakloněným zemím by mohla podkopat důvěryhodnost závazků USA vůči ostatním spojencům, zejména pokud jde o bezpečnostní záruky,“ říká Gardáš.

Nelze opomíjet ani symbolický význam.

„Tchaj-wan jako pulzující demokracie slouží jako model pro demokratickou správu věcí veřejných, ochranu lidských práv a občanských svobod,“ míní sinolog. „Odolnost Tchaj-wanu a jeho zachování faktické nezávislosti tváří v tvář tlaku Číny slouží jako symbol odporu vůči politickému nátlaku a agresi.“

Nátlak čínského režimu se vystupňoval před nedávnými volbami, kdy si obyvatelé Tchaj-wanu zvolili nového prezidenta a zákonodárný sbor.

„Peking využívá nejrůznějších prostředků k ovlivnění dění na Tchaj-wanu neustále a před volbami své aktivity o to více vystupňoval,“ sdělila deníku Epoch Times sinoložka Mgr. Karina Kapounová.

„I přes využití všech těchto prostředků však William Lai z Demokratické pokrokové strany (DPP) vyšel z voleb vítězně. Ukazuje se tak, že tyto kroky ze strany ČLR mohou mít opačný efekt, stejně jako v případě minulých voleb. Ty vyhrála prezidentka Cchaj Jing-wen z DPP i přes podobný nátlak z Číny,“ hodnotí zasahování čínského režimu sinoložka.

„Tchaj-wan se s Čínou za současných podmínek spojit nechce,“ sdělila deníku Epoch Times sinoložka a analytička projektu Sinopsis Simona Fantová.

Většina lidí si však podle Fantové přeje „zachovat stávající stav, jenž znamená faktickou nezávislost, tedy podporuje současnou situaci, kdy Tchaj-wan fakticky funguje jako samostatný stát, který Čínská lidová republika mimochodem nikdy nespravovala“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.