ČTK

31. 1. 2024

Spojené státy musejí vidět zásadní změny ve fungování Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), než budou moci obnovit jeho financování pozastavené po obvinění 12 zaměstnanců úřadu, že se podíleli na teroristických útocích palestinského hnutí Hamás ze 7. října. Podle agentury Reuters to dnes uvedla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

“Musíme se na tu organizaci podívat, jak operuje v Gaze, jak řídí své zaměstnance, a zajistit, že lidé, kteří se dopouštějí trestných činů, podobně jako těchto 12 jednotlivců, jsou okamžitě pohnáni k odpovědnosti, tak aby UNRWA mohl pokračovat v zásadní práci, kterou dělá,” prohlásila Thomasová-Greenfieldová. Současně uvítala rozhodnutí OSN prošetřit a přezkoumat činnost tohoto úřadu.

Obvinění zaměstnanců UNRWA ze strany Izraele spustilo lavinovou reakci více než deseti zemí, které úřadu pozastavily své příspěvky. Česká republika UNRWA finančně nepodporuje už od roku 2020. Do té doby činil roční příspěvek tři miliony korun, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Dokumentace izraelské tajné služby k případu, do níž měla agentura Reuters možnost nahlédnout, obsahuje obvinění, že se někteří pracovníci UNRWA 7. října podíleli na únosech a vraždách v izraelském pohraničí, tedy událostech, které vedly k válce v Pásmu Gazy. Zhruba 190 zaměstnanců UNRWA podle této složky současně působilo jako bojovníci Hamásu nebo Palestinského islámského džihádu, které USA či EU označují za teroristické organizace. Palestinci Izrael naopak viní, že tyto informace falzifikoval, aby úřad OSN očernil.

Izraelská vláda pak dnes úřad UNRWA obvinila, že je “od základů zkompromitován”, zejména tím, že umožňuje Hamásu “využívat svou infrastrukturu” k vojenským aktivitám a “ukrývání teroristů”. Podle agentury AFP to dnes uvedl mluvčí izraelské vlády Ejlon Levy. “Přibližně deset procent zaměstnanců (UNRWA) jsou členové Hamásu a Islámského džihádu… a přibližně 50 procent jsou rodiče těchto členů,” prohlásil. Agentura AFP upozornila, že mluvčí pro svá tvrzení, která nemohla bezprostředně ověřit, nepředložil žádné důkazy.

Rada bezpečnosti OSN dnes mezitím vyjádřila své znepokojení nad “zoufalou a rychle se zhoršující humanitární situací” v Pásmu Gazy a vyzvala všechny strany konfliktu, aby spolupracovaly s koordinátorkou humanitární pomoci pro Gazu, Sigrid Kaagovou. Své prohlášení vydal tento vrcholný 15členný orgán OSN poté, co jej Kaagová za zavřenými dveřmi informovala o situaci v Pásmu Gazy, poprvé od svého jmenování do funkce na konci prosince.

Bývalá nizozemská ministryně zahraničí Kaagová upozornila, že za humanitární roli UNRWA neexistuje náhrada. Úřad v Pásmu Gazy provozuje školy, zdravotnické kliniky a další služby a stará se také o distribuci humanitární pomoci. “Není způsob, jak by jakákoli organizace mohla nahradit nebo suplovat ohromnou kapacitu, strukturu UNRWA, jeho schopnosti a znalost obyvatelstva Gazy,” řekla Kaagová.

K pokračování pomoci určené UNRWA dnes vyzvala také Světová zdravotnická organizace (WHO), jejíž mluvčí varoval, že kauza kolem 12 zaměstnanců úřadu odvádí pozornost od humanitární krize a téměř 27 000 mrtvých Palestinců v Pásmu Gazy. Pozastavení financování úřadu některými státy kritizovaly dvě desítky humanitárních organizací, Amnesty International tento postup označila za “šokující a nehumánní”.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.