ČTK

3. 2. 2024

Americké síly dnes v Iráku a Sýrii zasáhly přes 85 cílů při úderech proti jednotkám Kuds spadajícím pod íránské revoluční gardy a s nimi spřízněným ozbrojeným skupinám, uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Terčem byla mimo jiné velitelská a zpravodajská stanoviště či muniční sklady, uvádí prohlášení zveřejněné na síti X. Americký prezident Joe Biden krátce poté potvrdil, že jde o reakci na útoky na americké jednotky, a naznačil, že americká operace není u konce.

Bombardování přichází po nedělním útoku dronem, který zabil tři americké vojáky na základně na severovýchodě Jordánska a navazoval na desítky podobných útoků na americké jednotky v oblasti. Deník The New York Times (NYT) píše o “ostré eskalaci” války na Blízkém východě, které se americká vláda od podzimu snažila vyhnout.

Biden ve svém prohlášení uvedl, že USA neusilují o konflikt na Blízkém východě či kdekoliv jinde, ale odpoví na jakékoli úspěšné útoky proti Američanům. Zabití tří vojáků i desítky předchozích útoků drony či raketami Washington připisuje ozbrojeným skupinám vyzbrojovaným Teheránem.

“Dnes odpoledne americké jednotky na můj pokyn zasáhly cíle a zařízení v Iráku a Sýrii, které IRGC (anglická zkratka íránských revolučních gard; pozn. ČTK) a spřízněné milice používají k útokům na americké jednotky. Naše odpověď začala. Bude pokračovat v časech a místech, jaké si zvolíme,” vzkázal Biden.

Americká armáda uvedla, že její jednotky údery podnikly ve 22:00 SELČ a použily při tom přes 125 kusů naváděné munice, využity byly i bombardéry dlouhého doletu, které startovaly z území Spojených států. “Zasažená zařízení zahrnují velitelská a kontrolní operační stanoviště, zpravodajská stanoviště, sklady raket, střel a bezpilotních letounů a zařízení z logistických a muničních řetězců,” uvedl CENTCOM. Podle zdrojů amerických médií mohlo jít o první vlnu operace, která bude v následujících dnech pokračovat.

Informace o následcích bombardovaní teprve začínají přicházet. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při dnešních úderech jen na východě Sýrie zahynulo nejméně 13 proíránských bojovníků. Organizace o tom informovala na síti X. Americké letectvo podle ní cílilo na vojenské objekty nedaleko měst Majádín a Dajr az-Zaur v blízkosti iráckých hranic.

Íránská tisková agentura Tasnim spojená s revolučními gardami zase podle NYT uvedla, že terčem náletu byla také centrála irácké milice Hašd Šaabí, která má blízké vazby na Írán. Podle jiných íránských zdrojů Američané zasáhli také iráckou skupinu Katáib Hizballáh, kterou Washington spojoval s útokem na základnu v Jordánsku.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.