Louise Chambers

5. 2. 2024

Realitní makléřka Audrey Broadway Worleyová z Ashevillu v Severní Karolíně pracuje v rodinné firmě Broadway Properties se svým otcem, 63letým Dantem Broadwayem – jehož rodiče založili firmu před 50 lety. Audrey Worleyová nastoupila v roce 2015 poté, co její otec koupil byty v Mars Hill a rychle si oblíbil opuštěnou školní budovu naproti přes ulici.

„Byla neobydlená, okna byla zabedněná,“ řekla 33letá Audrey deníku The Epoch Times. „Je to prostě nádhera, nemůžete to přehlédnout, stojí na té ulici jako hrad. Vždycky jsem ji jen obdivovala, a pak jsme jednou byli venku, utěsňovali jsme příjezdovou cestu k našim nemovitostem naproti přes ulici a já uviděla ceduli, na které stálo: ‚Zachraňte tuto budovu před demolicí.‘“

„Věřili nám“

Exteriér školy před zahájením rekonstrukce. (Se svolením Broadway Properties)

Střední škola Mars Hill byla postavena v rámci programu rozvoje veřejných budov za administrace Franklina Roosevelta, aby se lidé vrátili do práce. Budova byla dokončena v roce 1938 a v témže roce v ní maturovala první třída.

Škola měla typické rozložení amerických tříd od 1. do 12. ročníku. V 60. letech 20. století si škola prošla vývojem od rasové segregace k jednotné střední škole pro všechny. Pak se z ní stala základní škola. Nakonec byla opuštěna a chátrala. Budovu využívali učitelé z nově postavené základní školy v sousedství jako skladiště. Audrey Worleyová se školy rozhodla ujmout a dát jí druhý dech do života.

„Podali jsme nabídku na koupi nemovitosti. Naštěstí nikdo nehlasoval proti. Pak jsme zahájili období tzv.  Due diligence (proces trvající od přijmutí nabídky po její uzavření), které trvalo asi devět měsíců.“

Audrey spolupracovala se všemi potřebnými vládními agenturami, které jí poskytly bezvýhradnou podporu, protože všechny měly společný cíl – budovu obnovit.

„Věřili nám,“ řekla, „když jsme byty koupili z exekuce, byly zchátralé; neměly nejlepší nájemníky [a] vyvolávalo to negativní pocity ze strany sousedů. Když jsme přišli a všechno jsme tak nějak uvedli do pořádku, umožnilo jim to důvěřovat nám, že se můžeme ujmout takhle velké součásti jejich historie.“

Audrey a její otec si prohlédli školu 7. listopadu 2017. V lednu 2018 už měli podepsanou smlouvu a v září téhož roku budovu oficiálně koupili. První stavební povolení získali v srpnu 2019. Školu koupili v přepočtu za zhruba 1,6 milionu korun. Audrey odhaduje, že za rekonstrukci utratili „třikrát více, než původně očekávala“.

„Byla v opravdu špatném stavu. V minulosti provedli nějakou opravu střechy na tělocvičně a většina vody z tělocvičny se dostala pod střechu do několika tříd… nepoužívali kvalifikované dělníky, takže tesařská práce byla mizerná. V průběhu let se učebny propadly, takže se všechny musely zvednout a vyrovnat.“

Počáteční práce

Jednou z prvních prací, na kterou dvojice musela dohlédnout, bylo odstranění starých těžkých radiátorů ze školy. „Byly to opravdu nervy,“ řekl otec. Ani nevěděli, zdali radiátory vůbec projdou dveřmi.

Interiéry školní budovy před zahájením rekonstrukce. (Se svolením Broadway Properties)

Poté museli vyměnit veškeré potrubí pod betonovou podlahou, nainstalovat topení na zemní plyn a vyrovnat podlahu v přízemí. „Šachta se úplně propadala, protože byla jen z cihel,“ řekl otec. „Museli jsme přidat protipožární systém a přivést vodu z druhé strany ulice, navrtat pod silnicí místo a dostat do budovy větší potrubí, abychom mohli přivést vodu do více pokojů.“

Poté se zabývali škodami způsobenými požárem, které budova utrpěla, když byla opuštěna.

„Pár mladších dětí se vloupalo do školy, zapálilo ji a část lehla popelem,“ řekla Worleyová. „Naštěstí hasiči přijeli velmi rychle a požár toho příliš nezničil.“

Štěstí bylo, že se v budově nenašly žádné toxické látky. „Absolvovala jsem kurz odstraňování olova na Greenvillském institutu. Řekla jsem instruktorce stáří naší budovy a ona na to: ‚Máte třináctiprocentní šanci, že nenajdete olovnatý nátěr, takže hodně štěstí!‘ Udělala jsem testy, a nakonec jsme byli v těch 13 procentech.“

Audrey Worleyová na místě během rekonstrukce. (Se svolením Broadway Properties)

„Přestože jsme měli celkově skvělé zaměstnance, s nimiž jsme mohli pracovat, jeden brigádník nám překazil práci, když byl přistižen při krádeži. Slyšeli jsme obrovské ‚bum‘ a on štípačkami přestřihl drát pod napětím. Chtěl ukrást měď. Nevím, jak to přežil, ale zaplať pánbůh, že vůbec.“

Proměna

Podkroví před rekonstrukcí. (Se svolením Broadway Properties)

S bratrancem Audrey, Tommym Wingem ze studia EDA, jako architektem, se rodina pustila do přestavby školní budovy na Cornerstone Apartments, které se skládají ze 16 samostatných bytů: jednoho studia, šesti jednopokojových, tří dvoupokojových a šesti třípokojových.

Udělali novou elektroinstalaci, v přízemí pojali industriální estetiku s odkrytým vytápěním a sprinklerovým systémem – na což dohlížel otec, který má instalatérskou, strojní a dodavatelskou licenci. Také zachovali co možná nejvíce ze 100 let staré dřevěné podlahy. „Lidem se to [dřevo] líbí, i to, které se spálilo, dodává to charakter,“ vyprávěla Audrey.

Ložnice v jedné z jednotek před rekonstrukcí školní budovy. (Se svolením Broadway Properties)
Obývací pokoj v jedné z jednotek před rekonstrukcí školní budovy. (Se svolením Broadway Properties)

V prostorech horního patra Audrey s pomocí své sestry, designérky Carly Conleyové, vzdala hold historickému charakteru školní budovy původními barvami a svítidly z mléčného skla.

Interiéry jedné z bytových jednotek v Cornerstone Apartments po rekonstrukci. (Se svolením Broadway Properties)
(Se svolením Broadway Properties)
(Se svolením Broadway Properties)
Exteriér Cornerstone Apartments nyní. (Se svolením Broadway Properties)
Letecký pohled na Cornerstone Apartments. (Se svolením Broadway Properties)

V době vydání tohoto článku je rekonstrukce již kompletní.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.