I po schválení nákupu letounů F-35 pro českou armádu skloňují politici a komentátoři pro a proti.

Naše armáda má pronajaté Gripeny od Švédska od r. 2004. Tyto stíhací letouny mají relativně snadnou údržbu a jejich provoz je levnější. Kvůli víceletému provozu a opotřebení a novým hrozbám se uvažovalo o nákupu nových strojů.

Dle informací ministerstva obrany byla pořizovací cena u F-35 nižší než u švédské konkurence a zároveň „nabízí výrazně vyšší schopnosti“ a životnost.

„F-35 je nejpokročilejší, nejmodernější sériově vyráběný letoun. Doslova prošpikovaný nejmodernější elektronikou,“ uvedl nedávno na CNN Prima moderátor a redaktor Matyáš Zrno, jehož tvrzení posléze kvitoval i komentátor armádního dění Jiří Vojáček.

Vojáček kromě výhod však zmínil i pochybnosti o plném využití možností letounů v ČR a smysluplnosti onoho nákupu.

„Je to politická otázka. Z čistě technického hlediska armáda v současné době plně nevyužívá ani schopnosti letounů Grippen … pokud budeme nakupovat F-35, tak je zřejmé, že nebudeme využívat ani plně schopnosti těchto letounů.“

Skepsi k nákladům a využití F-35 vyjadřuje řada politiků a skloňují se i výzvy k případnému odstoupení od smlouvy.

„Ještě jednou pro pana premiéra – nikdo nezpochybňuje investice do bezpečnosti naší země, naší obrany a našeho letectva. Naše vláda to dělala vždy a navýšila rozpočet obrany dvojnásobně. Já mluvím o ekonomice celého nákupu nových letadel. Náčelník letectva Mikulenka, který byl proti nákupu F-35 a kterého jste vyhodili v roce 2022, říká, že životní cyklus 24 letadel bude stát do roku 2069 asi 400 miliard. Vaše vláda tvrdí 322. Jak chcete plnit závazek NATO na vybudování takzvané těžké brigády? A kde chcete vzít peníze na další důležité projekty?“ upozorňuje na platformě X Andrej Babiš.

Bývalý premiér před týdnem dle ČTK naznačil, že za normálních okolností by se již podepsané smlouvy odstupovat nemělo, ponechávajíc ve hře možnost pozdního dodání. A právě nedávno pro Novinky a Právo sdělil, že v případě včasného nedodání by od smlouvy odstoupil (pokud v ní taková klauzule je).

„K prohlášení Andreje Babiše o možné revizi nákupu F-35: Podobné stanovisko před pár dny vydali Pavel Růžička, poslanec za ANO, místopředseda Výboru pro obranu a člen Stálé komise na kontrolu Vojenského zpravodajství, předseda Podvýboru pro válečné veterány, a Lubomír Metnar, bývalý ministr obrany. Je bohužel pravda, že kvůli problémům s modernizací TR3 sami Američané už skoro rok nové F-35 od výrobce neodebírají,“ připouští na X Jiří Vojáček, vojenský analytik.

F-35 „je opravdu totální game changer. Není to jenom senzor, není to jenom letadlo, bombardér, stíhačka, je to řídící centrum. Celý ten projekt je o generování obrovského množství dat. Velice to navýší naše schopnosti jako armády v mnoha směrech, ale samozřejmě s tím souvisí provázanost do všech ostatních oblastí,“ sdělil náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka v rozhovoru pro Český rozhlas a zdůraznil některé vlastnosti jako stealth (horší zachytitelnost radary) či vyspělé radiolokátory.

Genpor. Řehka také zdůraznil, že kupujeme „schopnost“, které bude potřeba přizpůsobit i organizační strukturu, infrastrukturu a atd.

Při prezentování nové Koncepce výstavby Armády ČR na obraném sněmovním výboru minulý týden zdůraznil, že příprava na eventuální konflikt s protivníkem disponujícím jadernými zbraněmi je dle něj „především o tom, jak se mu vyhnout“ pomocí „zastrašení“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.