Reinhard Werner

5. 2. 2024

Protesty farmářů v Německu a několika dalších evropských zemích pokračují. Stále více se již nejedná pouze o národní záležitosti. Zemědělci zpochybňují mimo jiné i klíčové otázky klimatické a obchodní politiky Evropské unie.

V mnoha německých médiích ustoupilo zpravodajství o protestech farmářů zprávám o demonstracích proti AfD. Přesto tyto protesty pokračují nejen v Německu, ale i v několika dalších evropských zemích – a jsou stále častěji namířeny proti zásadním politickým rozhodnutím.

Akce farmářů se dostávají do Bruselu

V pátek 2. února farmáři na několik hodin zablokovali mimo jiné hraniční přechod Linken na polské hranici v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Protestovalo se také na kontejnerových terminálech v Bremerhavenu. V sobotu bylo kolem letiště ve Frankfurtu nad Mohanem 400 tahačů.

Německo však není jedinou zemí, kde se zemědělci odebírají na barikády. Ve čtvrtek se protest dostal do centra Bruselu a byl namířen proti politice EU, jejíž hlavy států a vlád se právě scházely na nejvyšší úrovni. K Evropskému parlamentu létala mimo jiné vajíčka a zábavní pyrotechnika.

Jednání se netýkalo zemědělství. Deník Guardian však napsal, že silná přítomnost zemědělců mohla shromážděným politikům připomenout, že „ignorují stížnosti na vlastní nebezpečí“.

Protesty farmářů se očekávají také v jižní Evropě

Místa dalších protestů zahrnují Francii, Polsko, Portugalsko a Irsko. Loni nizozemští farmáři po celé zemi vyjadřovali svou nelibost celé týdny. Odborníci očekávají, že se portugalské protesty rozšíří i do Španělska.

Některé vodní nádrže na jihu Španělska mají údajně kapacitu jen čtyři procenta. Pokud by došlo k lesním požárům, mohlo by to mít katastrofální následky. V Řecku loni zničily tyto požáry kolem 20 procent řeckého zemědělství. Spotřebitelé mohli vidět následky požárů a špatné úrody v jižní Evropě na explozi ceny olivového oleje.

Protesty farmářů už nejsou namířeny jen proti politickým rozhodnutím na národní úrovni, mezi něž patří například konec daňové úlevy na zemědělskou naftu v Německu nebo zpřísnění předpisů o emisích dusíku v Nizozemsku.

Rostoucí nezájem o klimatické cíle a „transformace“

Stále častěji jsou kritizována zásadní politická rozhodnutí na úrovni EU i mimo ni – a to i dalekosáhlejší návrhy mezinárodních organizací nebo institucí. Ty jsou mezi demonstranty v různých zemích stále silnějším jednotícím prvkem.

Zejména roste skepse vůči příliš ambiciózním cílům v oblasti klimatu a „transformacím“, které mají vést k jejich dosažení. Ty již nyní vedou k vyšším cenám, většímu zatížení, omezení svobody podnikání prostřednictvím zákazů a nákladných adaptačních opatření. A dochází k tomu v situaci, kdy strukturální změny sužují zemědělství už desítky let.

Dohoda o volném obchodu s Mercosurem by se mohla stát obětí nespokojenosti farmářů

Rostoucí nespokojenost mezi evropskými zemědělci vyvolává také politika vůči Ukrajině. Farmáři se pohoršují nad rozhodnutím EU zrušit kvóty a cla na zemědělské produkty z Ukrajiny. V důsledku toho se totiž na trh dostávají místní produkty za výrazně nižší ceny.

Podobného efektu se zemědělci obávají i v souvislosti s plánovanými dohodami o volném obchodu, mimo jiné se zeměmi Mercosuru. Dohoda EU uzavřená s Novým Zélandem v roce 2022 by umožnila vývoz produktů z této země – přestože se na jejich produkci nevztahují stejně přísné normy.

V případě dohody se zeměmi Mercosuru by se protestující něčeho podobného obávali například u dovozu z tamních zemí. Tyto země se stále více brání pokusům EU zavést pro ně přísnější normy. Francie se nyní od plánované dohody s Mercosurem distancuje. Mezitím irský premiér Leo Varadkar také řekl, že jádro dohody, o které se vyjednává od roku 2019, „není v této podobě ratifikovatelné“.

Kromě krátkodobých nejistot existuje také dlouhodobý vývoj, který působí v neprospěch zemědělců. Výrobní ceny se mezi třetím čtvrtletím roku 2022 a 2023 snížily v průměru o téměř devět procent. Zároveň obchodní řetězce vyvíjejí cenový tlak na zemědělce, aby nemusely zvýšené ceny v plné výši přenést na spotřebitele.

Mezi obyvatelstvem panuje silné pochopení

V mezinárodním měřítku roste solidarita s farmáři. Na sociálních sítích stále více uživatelů vyzývá k ukončení rozsáhlých politických projektů na „transformaci“ zemědělství směrem k „čistým nulovým“ emisním cílům.

Další nespokojenost vyvolávají snahy národních politiků uvalit na zemědělce ještě více a přísnějších ekologických předpisů. Kromě toho existují návrhy z mezinárodních diskusních fór, jako je Světové ekonomické fórum (WEF), na globální „udržitelnou“ transformaci – které jsou vnímány jako rýsovací prkna vizí městských elit, jež nemají žádné ponětí o zemědělské realitě.

Ve Francii dosáhli zemědělci svými protesty prvních dalekosáhlých ústupků. Kromě toho se v červnu budou konat nové volby do Evropského parlamentu a lze předpokládat, že výrazných zisků dosáhnou krajně pravicové strany. Podle deníku Guardian tak pravděpodobně může dojít k dalším ústupkům pro zemědělce.

Jak ukazuje několik průzkumů z různých zemí, solidarita s protesty farmářů je mezi obyvateli vysoká. Je tomu tak pravděpodobně i proto, že důsledky v podobě nákladů politických „transformací“ pod hlavičkou zelené politiky stále více zasahují i do peněženek širokých mas.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.