Státní zdravotní ústav (SZÚ) letos spouští tříletý projekt zkoumání zátěže dětské i dospělé populace toxickými chemickými látkami. Sběr vzorků moči a vlasů již začal počátkem roku u dětí ve čtyřech oblastech Česka. Cílem je vyhodnotit přítomnost hojně rozšířených toxických látek, jako jsou bisfenoly, ftaláty, některé pesticidy a těžké kovy v organismu českých obyvatel.
Lidský biomonitorng pod hlavičkou evropské iniciativy PARC (Partnerství pro hodnocení rizik chemických látek) potrvá od roku 2024 do roku 2026. Úřad to oznámil v tiskové zprávě.
„Toxické chemické látky obsažené v ovzduší, ve vodě, v potravinách a jejich obalech, v oblečení, v předmětech běžné potřeby nebo ve vybavení domácností vstupují do lidského organismu a mohou způsobovat celou řadu mnohdy závažných zdravotních problémů,“ uvádí SZÚ.
Úřad provádí lidský biomonitoring v České republice již třicet let a má s ním bohaté zkušenosti. Proto je také vhodným partnerem pro iniciativu PARC. Ta vznikla pod taktovkou Evropské unie v roce 2022 a jejím cílem je zjišťovat v rámci bloku, jak nebezpečné jsou chemikálie, s nimiž přicházíme denně do kontaktu.
Projekt je podle internetových stránek PARC financován z poloviny Evropskou unií a z poloviny jednotlivými členskými státy a účastní se jej státní úřady, výzkumné organizace a univerzity v jednotlivých zemích EU.
Národní studie umožní posoudit rozdíly v expozici obyvatel a pátrat po příčinách odlišností. Jednotná metodika odběru vzorků biologického materiálu i dotazníkového šetření, zaměřeného na stravování a způsob života, pomůže srovnatelně vyhodnotit výsledky a vysledovat možné zdroje expozice.
Úkolem projektu PARC je vyvinout metody nové generace pro hodnocení rizik toxických chemických látek s cílem chránit lidské zdraví. Některé látky svými účinky totiž vyvolávají obavy odborníků a odpovědných úřadů, což vede ke snahám o omezení vstupu toxických látek do prostředí, uvádí projekt.
Dalším cílem iniciativy má být podpořit pomocí nových dat, odborných znalostí a nástrojů regulaci výroby toxických látek a jejich používání v souladu s chemickou strategií Evropské unie pro udržitelnost.