V Itálii dnes slavnostně odhalili třináctimetrovou repliku sochy římského císaře Konstantina ze 4. století. Úlomky mramorové sochy sedícího císaře se našly v 15. století poblíž Kolosea. Tým odborníků teď jednotlivé fragmenty nascanoval a na jejich základě vytvořil trojrozměrnou podobu císaře, která bude nejméně do roku 2025 stát před Kapitolským muzeem v Římě, píše agentura ANSA.
Z původní sochy se našly obě nohy, jedno koleno, jeden biceps, předloktí a hlava. To stačilo k rekonstrukci celé sochy prvního císaře, který konvertoval ke křesťanství. Konstantina zobrazuje sedícího na trůně, v tunice přehozené přes rameno. Další partie těla byly vymodelovány podle soch ze stejného období v podobných pozicích.
Zvědavci, kteří se na sochu přišli podívat, sedícímu císaři nesahali ani do poloviny lýtek, jak je vidět z fotografií na sociálních sítích.
Konstantin byl císařem Římské říše až do své smrti v roce 337. Vedle přijetí křesťanství se do dějin zapsal i vydáním ediktu milánského, který ukončil pronásledování křesťanů. Konstantin také přenesl sídlo říše do města, které později získalo na jeho počet název Konstantinopol a dnes je známé jako Istanbul.
Socha je největší, jejíž zbytky byly kdy nalezeny v Římě, řekl při odhalení kurátor Claudio Parisi Presicce, který má na starosti památky v italské metropoli. Rekordní rozměry ale měla 30metrová bronzová socha Kolosa zpodobňující císaře Nera. Ta se však do dnešních dní nedochovala a poslední zmínky o ní jsou ze 4. století.