ČTK

8. 2. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odmítl požadavky palestinského radikálního hnutí Hamás ohledně příměří v Pásmu Gazy a uvedl, že za jediné řešení pokládá izraelské vítězství v příštích měsících. Premiér to řekl po úterní odpovědi Hamásu na zprostředkovaný návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích. Netanjahu se dříve dnes setkal s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Podle toho naopak protinávrh Hamásu ponechává prostor pro budoucí dohodu, ale má závažné nedostatky.

Podle Netanjahua je však Izrael v Pásmu Gazy na cestě k absolutnímu vítězství, které by mohlo přijít v řádu měsíců, nikoliv let. Izraelský premiér také odmítl spekulace, že se Hamásu daří získávat zpět území v severní části Pásma Gazy a řekl, že osvobození rukojmích odvlečených do Pásma Gazy je pro Tel Aviv stále hlavní prioritou. Šance na jejich osvobození podle něj ale zvýší vojenský tlak na Hamás.

Porážka Hamásu podle premiéra také otevře cestu k uzavření mírových dohod s dalšími arabskými státy. Saúdská Arábie ale již dříve normalizaci vztahů s Izraelem podmínila ukončením války v Pásmu Gazy a uznáním palestinského státu. K uznání palestinského státu, který by zahrnoval Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém, dnes Blinkena v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu vyzval také předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Na večerní tiskové konferenci Blinken, který je na své páté návštěvě Blízkého východu od začátku války, řekl, že protinávrh Hamásu na příměří ponechává prostor k uzavření dohody, ale ve své stávající podobě obsahuje body, které není možné přijmout.

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy poté, co Hamás loni 7. října provedl masivní přeshraniční útok, při němž zahynulo 1200 lidí. Dalších asi 250 osob palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu. Izraelská armáda v úterý oznámila, že ze 136 rukojmích zadržovaných ozbrojenci v Gaze je jich 31 mrtvých.

Válka v Pásmu Gazy si podle dnešní bilance úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27 708 Palestinců.

Před nedozírnými regionálními důsledky rozšíření izraelské ofenzivy do města Rafáh, které se nachází na jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem, dnes varoval generální tajemník OSN António Guterres. Natanjahu však večer potvrdil, že se izraelská armáda v další fázi boje hodlá zaměřit právě na Rafáh, kam se před boji v severní části Pásma Gazy uchýlilo mnoho palestinských civilistů.

Hamás v úterní odpovědi na zprostředkovaný návrh další dohody s Izraelem předložil vlastní plán příměří, které by trvalo ve třech fázích celkem čtyři a půl měsíce. Během nich by Hamás propustil všechny zbývající rukojmí výměnou za palestinské vězně, izraelské síly by se stáhly z Pásma Gazy a byla by uzavřena dohoda o ukončení války.

Izraelská média byla již před Netanjahuovým projevem k možnosti přijetí protinávrhu skeptická. Podle lednového průzkumu, o němž v úterý informoval server The Times of Israel (ToI) asi 60 procent izraelských Židů si myslí, že vláda by neměla souhlasit s dohodou s Hamásem o propuštění rukojmích výměnou za osvobození všech palestinských vězňů a zastavení bojů v Gaze. Izraelští Arabové naopak ze 78 procent takovou dohodu podporují. Asi 51 procent Izraelců si myslí, že vláda má upřednostnit návrat rukojmích před porážkou Hamásu.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.