Zachary Stieber

9. 2. 2024

Podle vědců by se měly používat určité postupy ke snížení rizik.

Technologie použitá ve vakcíně proti covidu-19 společnosti Moderna s sebou nese riziko toxicity, uvádí vědci z této společnosti v novém dokumentu.

„Hlavní výzvou nyní je, jak účinně eliminovat potenciální toxicitu spojenou s technologií mRNA,“ píší vědci v článku, který 23. ledna zveřejnil časopis Nature Reviews Drug Discovery.

Anticovidové vakcíny Moderna a Pfizer využívají technologii modifikované messengerové ribonukleové kyseliny (mRNA). MRNA je dodávána lipidovými nanočásticemi (LNP).

Rizika toxicity zahrnují „strukturní složky lipidových nanočástic, výrobní metody, způsob podání a proteiny vyrobené z komplexních mRNA,“ napsali autoři článku.

Autory článku jsou zaměstnanci společnosti Moderna Eric Jacquinet a Dimitrios Bitounis a Maximillian Rogers, který v době vzniku článku ve společnosti Moderna také pracoval.

Společnost Moderna na žádost o komentář nereagovala.

Vakcíny mRNA mají řadu známých nežádoucích účinků, včetně zánětu srdce a těžkého alergického šoku. Ty mohou pramenit z reakcí přecitlivělosti, které mohou být vyvolány „jakoukoli složkou LNP-mRNA“, ale podle vědců je nejpravděpodobněji spouští PEGlyované lipidové nanočástice, které jsou „nejvíce potenciálně reaktogenní složkou“.

Je známo, že polyetylenglykol neboli PEG, který je součástí anticovidových vakcín Pfizer a Moderna, způsobuje alergické reakce. Externí vědci se rozcházejí v názoru na mechanismus vzniku zánětu srdce, zatímco společnost Pfizer vyslovila domněnku, že za problémem stojí LNP.

Nový dokument vychází z předchozích publikací a dalších údajů. Autoři neprovedli žádné nové experimenty.

Některé z citovaných prací uváděly, že mRNA a spike protein ve vakcínách společnosti Moderna se nacházejí v různých částech lidského těla týdny nebo měsíce po očkování, přestože zdravotníci při zavádění vakcín tvrdili, že tyto látky se z těla uvolní během několika dní.

Vědci uvedli, že vakcína proti covidu-19 společnosti Moderna je „bezpečná a účinná“, a ocenili vývoj aktualizované vakcíny jako „[ukázku] rychlého časového harmonogramu modifikací pomocí technologie mRNA v klinické praxi“. Vzhledem k „přechodné povaze mRNA“ však může být „nutné opakované podání“, uvedli.

Vědci později poznamenali, že snížení rizika toxicity vakcín a léků na bázi mRNA je nezbytné, ale „komplikované“. Toho lze dosáhnout pomocí komplexního přístupu, který zahrnuje pokročilé testování v laboratořích a upravuje předklinické zkoušky na zvířatech tak, aby lépe zohledňovaly „rozdíly ve fyziologii lidí a zvířat“.

Společnost Moderna a další společnosti v současné době testují řadu nových mRNA produktů, včetně vakcín proti chřipce a léčbě rakoviny.

„Díky platformě mRNA, kterou jsme vybudovali, máme před sebou vzrušující projekt, v jehož rámci v příštích pěti letech uvedeme na trh až 15 nových produktů,“ řekl Stephane Bancel, generální ředitel společnosti Moderna, investorům v posledním hovoru k výsledkům společnosti.

Korespondent článku, Mansoor Amiji z katedry farmaceutických věd a chemického inženýrství Northeastern University, předal žádost o komentář panu Bitounisovi, který na ni neodpověděl.

Dr. Malone reaguje

Dr. Robert Malone, který se podílel na vynálezu technologie mRNA, uvedl, že článek bagatelizuje řadu rizik, která byla s vakcínami na bázi mRNA spojena, a může být součástí propagandistické techniky.

Tato technika, která je jednou z forem uvádění v omyl, spočívá v tom, že lidé nabízejí určité informace, aby zakryli nebo zabránili odhalení jiných informací.

„Můj nejvelkorysejší výklad celkového záměru článku je, že tento článek shrnuje a představuje informace týkající se rizik a toxicity této platformové technologie, které si společnost Moderna přeje zveřejnit způsobem, který staví firmu, její aktivity a základní platformovou technologii do nejlepšího možného světla,“ napsal ve svém posudku dr. Malone, který se na článku nepodílel.

„Méně velkorysá interpretace zamýšleného cíle je taková, že tento článek představuje rafinovanou formu propagandistické strategie, která se běžně označuje jako omezené sdílení (angl. limited hangout; omezené sdílení nebo částečné sdílení je taktika používaná ve vztazích s médii. Tato taktika vznikla jako technika ve špionáži, pozn. red.).“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Okamura má zaplatit pokutu 20 000 Kč kvůli výroku vůči Bartoškovi, rozhodl výbor
Okamura má zaplatit pokutu 20 000 Kč kvůli výroku vůči Bartoškovi, rozhodl výbor

Lídr SPD Tomio Okamura má zaplatit pokutu 20 000 korun za přirovnání místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška k novodobému Hitlerovi.

Pavel jmenoval nové ministry: pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka
Pavel jmenoval nové ministry: pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka

Prezident Petr Pavel dnes ráno na Pražském hradě jmenoval ministry pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) a průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN).

Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace
Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace

Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví dnes vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu na dalších 25 let.

Severní Korea zřejmě po posílení vojenských vztahů s Ruskem vyšle vojáky na Ukrajinu, tvrdí Soul
Severní Korea zřejmě po posílení vojenských vztahů s Ruskem vyšle vojáky na Ukrajinu, tvrdí Soul

Severní Korea pravděpodobně vyšle příslušníky svých pravidelných ozbrojených sil na Ukrajinu, aby podpořila válečné tažení Ruska.

S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí
S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí

S doktorkou Jarmilou Klímovou jsme si povídali o tom, co je to jednotná medicína, s jakými problémy se přístup jednotné medicíny setkává či co je podle doktorky největší problém západní medicíny.