Joseph Lord

11. 2. 2024

Nejsilnější republikánský kandidát na prezidentský post v nadcházejících volbách, Donald Trump, prozradil v rozhovoru na Fox News 4. února několik jmen, které by si uměl představit jako svého viceprezidenta či ve vládních pozicích.

Na otázku, kdy oznámí svého spolukandidáta (viceprezidenta) pro svou třetí kandidaturu do Bílého domu, Trump odpověděl: „Ještě nějakou dobu ne.“

„Podle jakých kritérií určujete, kdo bude vaším spolukandidátem?“ zeptala se moderátorka Bartiromová.

Prezident Trump odpověděl, že jeho klíčovým hlediskem je zodpovězení si „kdo by byl dobrým prezidentem?“

Poté se moderátorka přímo zeptala, koho si vybere za svého viceprezidentského spolukandidáta.

„Mám spoustu dobrých nápadů, ale ještě jsem se [nerozhodl],“ odpověděl exprezident.

Nicméně, později konkrétně zmínil senátora Tima Scotta z Jižní Karolíny a guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou – tedy dvě osobnosti, které jsou již dlouho považovány za jeho hlavní kandidáty.

V mediálním éteru jsou dalšími často skloňovamými jmény senátor J. D. Vance z Ohia a předsedkyně Sněmovní republikánské konference Elise Stefaniková z New Yorku.

„Sledoval jsem, jak mě v posledním týdnu bránil, jak se mě zastával a jak za mě bojoval,“ řekl prezident Trump o Scottovi a dodal: „Za mě je to skutečný tygr. Byl neuvěřitelný.“

Na přímou otázku o Scottovi ale Trump odpověděl: „Mohlo by to být, mohlo by to být hodně lidí.“

Zmínil se také o Noemové. „Kristi Noemová za mě neuvěřitelně bojovala,“ řekl republikánský kandidát a ocenil její postoj: „Řekla: ‚Nikdy bych proti němu nekandidovala, protože ho nemohu porazit‘. To bylo velmi hezké, co řekla.“

Spekulace o RFK ml.

Donald Trump v rozhovoru důrazně popřel tvrzení, že by uvažoval o tom, že by se Robert F. Kennedy ml. (nyní nezávislý, předtím demokratický kandidát) stal jeho spolukandidátem.

I když spekulaci odmítl jako „falešnou historku“, dodal, že má Kennedyho velmi rád.

Kabinet

Během rozhovoru se exprezident zabýval také vyhlídkou na budoucí kabinet a tím, kdo by v něm mohl zasednout.

Sdělil, že některé z jeho bývalé administrativy by povolal znovu.

Připustil, stejně jako při jiných příležitostech, že se během svého posledního působení v Bílém domě dopustil některých personálních chyb, ale velký význam přešlapům nepřikládá.

Dle něj byl v roce 2016 ve Washingtonu „outsiderem“, což ho nutilo spoléhat se na rady lidí, kteří neměli na srdci jeho nejlepší zájmy.

Nyní ale říká: „Znám lidi, které jsem dříve neznal. Znám teď ty chytré, znám ty hloupé, znám ty slabé i ty silné.“

Pochvalně se vyjádřil ohledně ředitele Národní zpravodajské služby Johna Ratcliffa, kterého označil jako „fantastického“, který „odvedl skvělou práci“.

Obdobné mínění má o Dr. Benu Carsonovi, bývalém ministru bydlení a rozvoje měst.

Za pravděpodobného člena kabinetu je považován také podnikatel v biotechnologiích Vivek Ramaswamy, Trumpův rival, který nedávno z kampaně na prezidentský post odstoupil.

A naopak, Trump naznačil, že Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému (centrální banky USA), se v případě jeho znovuzvolení na postu neobjeví.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Byl redakčně zkrácený.

Související témata

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.