ČTK

20. 2. 2024

V elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) podalo dosud přihlášku 125 000 uchazečů. ČTK to dnes před 11:00 řekl ředitel organizace odpovědné za přípravu přijímacího řízení Cermat Miroslav Krejčí. Celkem eviduje Cermat podle Krejčího přes 140 000 přihlášek, 15 000 z nich je takzvaně hybridních. Dnes končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacího řízení.

Uchazeči se mohou letos nově hlásit elektronicky s využitím ověřené identity zákonného zástupce. Přihlášky mohou podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Uchazeči musí školám přiřadit priority, a tím určit, na kterou školu chtějí nejvíc. Přihlášku si mohou podat až do tří oborů.

„Máme celkový počet přihlášek přes 140 000, počet uchazečů unikátních je 125 000,“ řekl Krejčí. Ze 140.000 podaných přihlášek je tak podle Krejčího 15 000 přihlášek hybridních. „Počet uchazečů s více než jednou přihláškou je 390,“ řekl Krejčí.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit asi 106 000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia nebo studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor. Celkem by se na střední školy letos mohlo hlásit asi 130 000 až 135 000 uchazečů, řekl minulý týden Krejčí.

Systém měl Cermat původně spustit ve čtvrtek 1. února. Kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti ho otevřel o den později. Systém také opakovaně čelil takzvaným DDoS kybernetickým útokům, při kterých se útočníci pokusili zahltit server velkým množstvím přístupů, a tím narušit fungování stránek.

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí v minulém týdnu připustil, že by se na systém mohl někdo pokusit znovu zaútočit právě poslední den podávání přihlášek. Cermat zatím žádný pokus o útok na systém DiPSy nezaznamenal, řekl ČTK dnes dopoledne Krejčí.

Ředitelé středních škol zároveň již mohou přepisovat do systému přihlášky, které uchazeči podali papírovou formou. Dosud podle Krejčího přepsali do systému asi 8000 přihlášek. Nově také mohou potvrzovat přijetí hybridních přihlášek.

„Ředitelé opíšou kód a tím se jim zaktivní ta přihláška, že ji začnou vidět jako kompletně zadanou,“ řekl Krejčí. Následně budou podle něj pracovat s přihláškou jako s elektronickou. Zkontrolují, že má přihláška všechny potřebné přílohy, v případě, že by v přihlášce něco chybělo, požádají podle Krejčího zákonné zástupce o napravení chyby.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Související témata

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.