Alsu Kurmaševová pracuje jako novinářka pražské redakce Tatar-Bashkir Service RFE/RL – rádia Svobodná Evropa. Má dvojí občanství – americké i ruské. Své novinářské aktivity zaměřuje na podporu jazykových a etnických menšin. Mimo jiné se věnuje etnické menšině Tatarů v Rusku, jejichž práva jsou režimem potlačována. Se svým manželem a dvěma dcerami žije v Praze.
Když vloni v květnu odcestovala do Kazaně navštívit svou nemocnou matku, při návratu dne 2. června byla na letišti v Kazani zadržena a byly jí odebrány cestovní pasy. Zatímco soud jí prodlužuje vyšetřovací vazbu, teprve 18. října 2023 byla oficiálně obviněna z toho, že se při cestě do Ruska „řádně nezaregistrovala jako zahraniční agent“.
Za to, že nezaregistrovala u ruských úřadů svůj americký pas, byla následně pokutována. K tomu byla obviněna za šíření „falešných“ zpráv o ruských ozbrojených silách. Maximální výše trestu u tohoto obvinění je pět let odnětí svobody. Vazba je nyní nařízena do 5. dubna 2024, uvádí české ministerstvo zahraničních věcí (MZV).
Novinářka čelí trestnímu stíhání podle článků 207.3 a 330.1 ruského trestního zákoníku, přičemž sankce se pohybují od pokuty 3 000 EUR po odnětí svobody až na pět let.
„Vloni 11. prosince vznesly ruské orgány třetí obvinění, a to z porušení zákonů týkajících se vojenské cenzury. Na základě tohoto obvinění jí hrozí vězení v délce až 15 let,“ uvádí v tiskové zprávě Aneta Kovářová, tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí.
V reakci na zprávy o Kurmaševové zatčení 18. října úřadující prezident RFE/RL dr. Jeffrey Gedmin řekl: „Alsu je vysoce vážená kolegyně, oddaná manželka a obětavá matka dvou dětí. Musí být propuštěna, aby se mohla okamžitě vrátit ke své rodině.“
„Rusko již dlouho používá zákony o zahraničních agentech k potrestání vládních kritiků, které považuje za „pod cizím vlivem“, včetně skupin občanské společnosti, médií, nezávislých novinářů a aktivistů. Výbor na ochranu novinářů nedávno prohlásil, že ,zatčení Alsu Kurmaševové je dosud nejkřiklavějším příkladem zneužívání právních předpisů ruských zahraničních agentů proti nezávislému tisku´,“ uvádí rádio Svobodná Evropa.
Česko 15. února prostřednictvím stálého zastoupení ČR při UNESCO podalo pro novinářku nominaci na cenu Guillerma Cana za svobodu tisku, oznámilo MZV.