Zdenka Danková

20. 2. 2024

Alsu Kurmaševová pracuje jako novinářka pražské redakce Tatar-Bashkir Service RFE/RL – rádia Svobodná Evropa. Má dvojí občanství – americké i ruské. Své novinářské aktivity zaměřuje na podporu jazykových a etnických menšin. Mimo jiné se věnuje etnické menšině Tatarů v Rusku, jejichž práva jsou režimem potlačována. Se svým manželem a dvěma dcerami žije v Praze.

Když vloni v květnu odcestovala do Kazaně navštívit svou nemocnou matku, při návratu dne 2. června byla na letišti v Kazani zadržena a byly jí odebrány cestovní pasy. Zatímco soud jí prodlužuje vyšetřovací vazbu, teprve 18. října 2023 byla oficiálně obviněna z toho, že se při cestě do Ruska „řádně nezaregistrovala jako zahraniční agent“.

Za to, že nezaregistrovala u ruských úřadů svůj americký pas, byla následně pokutována. K tomu byla obviněna za šíření „falešných“ zpráv o ruských ozbrojených silách. Maximální výše trestu u tohoto obvinění je pět let odnětí svobody. Vazba je nyní nařízena do 5. dubna 2024, uvádí české ministerstvo zahraničních věcí (MZV).

Novinářka čelí trestnímu stíhání podle článků 207.3 a 330.1 ruského trestního zákoníku, přičemž sankce se pohybují od pokuty 3 000 EUR po odnětí svobody až na pět let.

„Vloni 11. prosince vznesly ruské orgány třetí obvinění, a to z porušení zákonů týkajících se vojenské cenzury. Na základě tohoto obvinění jí hrozí vězení v délce až 15 let,“ uvádí v tiskové zprávě Aneta Kovářová, tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí.

V reakci na zprávy o Kurmaševové zatčení 18. října úřadující prezident RFE/RL dr. Jeffrey Gedmin řekl: „Alsu je vysoce vážená kolegyně, oddaná manželka a obětavá matka dvou dětí. Musí být propuštěna, aby se mohla okamžitě vrátit ke své rodině.“

„Rusko již dlouho používá zákony o zahraničních agentech k potrestání vládních kritiků, které považuje za „pod cizím vlivem“, včetně skupin občanské společnosti, médií, nezávislých novinářů a aktivistů. Výbor na ochranu novinářů nedávno prohlásil, že ,zatčení Alsu Kurmaševové je dosud nejkřiklavějším příkladem zneužívání právních předpisů ruských zahraničních agentů proti nezávislému tisku´,“ uvádí rádio Svobodná Evropa.

Česko 15. února prostřednictvím stálého zastoupení ČR při UNESCO podalo pro novinářku nominaci na cenu Guillerma Cana za svobodu tisku, oznámilo MZV.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.