ČTK

21. 2. 2024

Mezinárodní operační skupina vytvořená deseti zeměmi světa rozbila hackerský projekt LockBit, který umožňoval zločineckým organizacím získávat od obětí peníze pomocí stejnojmenného vyděračského softwaru (ransomwaru). Takzvané Operace Cronos, o jejímž výsledku informovala skupina v úterý, se zúčastnily mimo jiné americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nebo britský Národní kriminální úřad (NCA), na evropské úrovni akci zaštiťoval Europol.

Vyšetřovatelé proti hackerům použili jejich vlastní metodu vydírání, když ovládli jejich technickou infrastrukturu a na jejich vlastní web vyvěsili odpočet s výhrůžkou, že zveřejní osobní údaje hackerů, až číslo dojde na nulu, píše agentura Reuters. Se stejnou hrozbou se setkávaly oběti LockBitu.

Vůdce skupiny, v internetovém prostředí známý pod přezdívkou LockbitSupp, si byl tak jistý svojí nedotknutelností, že před časem na internetu nabídl deset milionů dolarů (asi 235 milionů korun) tomu, kdo ho dokáže identifikovat, uvedla NCA. Jindy zase skupina LockBit slíbila poslat 1000 dolarů (23.500 korun) každému, kdo si nechá vytetovat její logo.

Policisté zatkli několik lidí spojených se skupinou na Ukrajině a v Polsku a jsou vydány další mezinárodní zatykače. Úřady rovněž zmrazily přes 200 účtů s kryptoměnami.

Operace Cronos se přímo účastnily čtyři státy EU (Nizozemsko, Německo, Francie a Švédsko), Austrálie, Kanada, Japonsko, USA, Británie a Švýcarsko s podporou Finska, Polska, Ukrajiny a Nového Zélandu, uvádí Eurojust.

Než kriminalisté proti webu LockBit zasáhli, obsahoval rozšiřující se seznam společností, které se staly oběťmi hackerů. Vedle jména každé společnosti byl odpočet času, který jí zbývá na zaplacení hackerům, než zveřejní či prodají její data – často například soukromé informace o zákaznících firem, lékařské záznamy, účetní záznamy či interní komunikaci zaměstnanců.

Vyšetřovatelé v rámci operace rovněž zveřejnili nástroj, pomocí něhož si oběti LockBitu mohou dešifrovat svůj systém.

LockBit se v roce 2022 stal nejvíce využívaným ransomwarem na světě. Zločinecká skupina LockBit provozovala web a vytvářela zdrojový kód, na nějž poté poskytovala licenci svým „klientům“, dalším zločineckým organizacím, které pak prováděly samotné útoky.

Spojené státy dnes oznámily, že nabízejí odměnu ve výši až 15 milionů dolarů (přes 351 milionů Kč) za informace vedoucí k identifikaci nebo dopadení vůdců hackerského projektu, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. V prohlášení ministerstvo zahraničí uvedlo, že nabídne odměny za „informace vedoucí k zatčení a/nebo odsouzení jakékoli osoby podílející se na útoku pomocí ransomwaru LockBit a za informace vedoucí k identifikaci a/nebo lokalizaci jakýchkoli klíčových vůdců skupiny“.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.