ČTK

23. 2. 2024

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pomáhá s vyšetřováním loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V rozhovoru pro deník Lidové noviny (LN) to uvedl ředitel FBI Christopher Wray, který ve čtvrtek jednal s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Šéf amerického úřadu také ocenil pomoc české policie při dopadení muže, který údajně připravoval střelbu na škole v Alabamě.

Wray vyjádřil při návštěvě soustrast s oběťmi střelby na fakultě, kde student školy zabil 21. prosince 14 lidí a sebe a dalších 25 lidí zranil. FBI se podle něj podílí i na vyšetřování. „Naše kancelář zde v Praze zprostředkovává určitou podporu a pomoc, kterou jsme schopni nabídnout,“ řekl. „Jsme stále připraveni poskytnout další podporu a pomoc, kterou od nás česká policie potřebuje,“ doplnil. Bližší informace nechtěl uvést.

Ředitel FBI připomněl naopak pomoc českých policistů při zadržení muže, který podle amerických i českých vyšetřovatelů plánoval střelbu na škole v USA. „V podstatě se stalo to, že jsme dostali anonymní tip na někoho, kdo se ve Spojených státech snaží připravit na střelbu ve škole. Onen tip pocházel z České republiky,“ popsal situaci. Informace pak FBI předala české policejní Národní centrále proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK). Ředitel NCTEKK Břetislav Brejcha loni v prosinci řekl serveru Deník N, že čeští policisté vypátrali a vyslechli Čecha, který s možným střelcem v USA komunikoval na sociální síti.

„To nám umožnilo identifikovat osobu ve Spojených státech, z níž se vyklubal teenager z Alabamy, který se opravdu velmi vážně chystal, že provede střelbu ve škole na území USA,“ uvedl Wray. „Díky tomu jsme dokázali zabránit hrozivé situaci. To vše, co vám líčím, se odehrálo v několika málo dnech. Tato rychlost potvrzuje, jak úzkou spolupráci FBI má s českými partnery, za což jsme vděční. Víme, kolik nevinných životů bylo díky dobré práci zachráněno,“ dodal šéf FBI.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).