Ondřej Horecký

5. 3. 2024

V nedělních Otázkách Václava Moravce se debatovalo o energetice, přičemž jak ministr Jozef Síkela, tak šéf průmyslníků Jan Rafaj poukázali na nutnost energetického pragmatismu a odklonu od ideologických rozhodnutí.

„Dříve to bylo tak, že jsme nadšeně schvalovali ideologické věci a bylo v tom málo pragmatismu,“ přiznal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Poznamenal, že v poslední době se v rámci Evropy daří „čím dál víc prosazovat určitý přechod k pragmatismu“ a odklon od ideologií i v oblasti energetiky. „A budeme v tom pokračovat,“ řekl politik v pořadu.

Síkela tvrdil, že se v rámci evropské Rady ministrů pro energetiku, orgánu, který se setkává několikrát za rok, dohodli, že „pokud budeme přijímat nějaká opatření, tak si dobře spočítáme pomocí nějaké impact studie jejich dopad na evropskou ekonomiku“.

Ceny energií hrají významnou roli v otázce konkurenceschopnosti celého kontinentu. Přísné enviromentální předpisy a drahé energie vyhánějí ze starého kontinentu rostoucí počet firem. Ty se stěhují do destinací, kde mají levnější provoz a přívětivější podmínky pro podnikání.

Firmy volají po tom, aby Evropská unie snížila náklady na energii a regulační zátěž spojenou s ekologickými pravidly a pomohla tak Evropě udržet si konkurenceschopnost při překotném přechodu na obnovitelnou energetiku.

„Výrobní průmysl v Evropě za posledních 10 let upadá ve srovnání s jeho hlavními konkurenty, kterými jsou Amerika a Čína. Proti těm dvěma ztrácíme půdu pod nohama, a to není způsob, jak dekarbonizovat,“ uvedl nedávno sir James Ratcliffe, britský petrochemický magnát, jehož holding letos naráží při stavbě obřího závodu v Belgii na neustálé průtahy.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy, uvedl, že „v minulosti se přijímala ideologické rozhodnutí a věřilo se tomu, že co se přijme v parlamentu nebo v komisi v Bruselu, je správné a nemá se o tom pochybovat“.

Evropa podle něj v mnoha oblastech narazila, a je proto důležité nabrat směr racionality, který „jsme si vyzkoušeli například na normě Euro7“, prohlásil Rataj a dodal: „Státy si začínají uvědomovat, že to, co jsme dělali posledních minimálně dvacet let, bylo do určité míry bláznovství.“

Všechny výzvy a deklarace politikům EU ze strany evropských firem se dle něj shodují na jednom: „Jestli chceme být znovu konkurenceschopní, soběstační, tak musíme do těch našich rozhodnutí začít dávat racionalitu.“ Evropa má jednu z nejdražších cen energií, řekl Rataj.

Cíl mít zelenou Evropu je podle něj správný, jen k tomuto cíli volíme špatnou cestu a „děláme celou řadu obrovských chyb“. Jako příklad uvedl Německo, které odpojilo jaderné elektrárny jako nevhodný zdroj energie, a místo toho bude po roce 2030 dál masivně spalovat fosilní paliva jako uhlí a plyn, aby pokrylo poptávku.

Při hodnocení nákladovosti obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny, je podle Rataje třeba započíst i náklady na modernizaci přenosové soustavy a budování záložních zdrojů. Česká republika udělala obrovské chyby, například při obřích investicích do solárních elektráren, které nám v porovnání s tím, kolik energie vyrobí, nepřinesou zdaleka takovou návratnost jako jaderné zdroje, uvedl šéf průmyslových a obchodních společností.

„Směr držme, ale začněme to dělat správně, racionálně, odborně, a ne ideologicky, politicky,“ prohlásil Rataj.

Související články

Přečtěte si také

Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS
Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS

„Prohlubování vzájemné spolupráce mezi zpravodajskými službami podporuji, ale nepovažuji za realistické vybudovat opravdu funkční společnou službu,“ prohlásil Fiala pro server Euractiv.

VOLBY V USA online: Co stálo za Trumpovou přesvědčivou výhrou
VOLBY V USA online: Co stálo za Trumpovou přesvědčivou výhrou

Donald Trump přesvědčivě vyhrál prezidentské volby, Harrisová uznala porážku. Republikáni znovu ovládli Senát.

Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu
Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu

Před 75 lety došlo k první masové justiční vraždě, kterou provedl komunistický režim v bývalém totalitním Československu. Šestice nestraníků byla obviněna z přípravy na ozbrojeném převratu a odsouzena ve vykonstruhovaném procese k trestu smrti. Poprava se konala v Pankrácké věznici v Praze 5. listopadu v roce 1949.

Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina
Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina

Většina Čechů hledá zprávy o aktuálním dění hlavně v on-line médiích, v tisku je čte pouze asi desetina lidí.

Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek
Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek

Vychází poslední kniha Tomáše Šebka, chirurga a autora reportážních knih z humanitárních misí, s názvem Objektivní nález. Sepsáním knihy se podle svých slov vydává na zatím nejnáročnější misi...