ČTK

6. 3. 2024

Americký prezident Joe Biden zvítězil ve všech 15 státech, kde se během takzvaného superúterý odehrál demokratický souboj o nominaci do listopadových prezidentských voleb. Překvapivou porážku, první v nominačním klání, naopak utrpěl na Americké Samoi. Vyplývá to z projekcí amerických médií.

Podle projekcí deníku The New York Times si Biden v úterý připsal vítězství mimo jiné v lidnatých státech, jako je Texas, Kalifornie či Severní Karolína. Na Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států, Bidena porazil dosud málo známý podnikatel Jason Palmer.

Biden mezi demokraty nemá výraznější konkurenci a již nyní panuje přesvědčení, že se na podzim v souboji o Bílý dům znovu střetne se svým předchůdcem Donaldem Trumpem, který rovněž jasně míří k zisku republikánské nominace. Pozorovatelé nicméně bedlivě sledují volební účast a možné protestní hlasování proti Bidenovi formou volebních lístků, v nichž se voliči mohou nevyslovit pro žádného kandidáta.

Aktivisté, kterým vadí Bidenova silná podpora Izraele, vyzývali muslimské Američany a stoupence progresivního křídla strany, aby stejně jako předtím v Michiganu odevzdali v Minnesotě takovéto protestní hlasy. Podle projekcí agentury Edison Research se jich v Minnesotě sešlo přes 20 procent.

Trump během superúterý zcela dominoval republikánským primárkám. Jeho hlavní soupeřka, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se z 15 států, kde republikáni vybírali svého kandidáta, dokázala prosadit pouze ve Vermontu.

Podle agentury Reuters si další volební souboj mezi 81letým Bidenem a 77letým Trumpem přeje jen málo Američanů.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).