ČTK Ondřej Horecký

a 8. 3. 2024

Přírodní pastva divokých koní, praturů nebo zubrů vede k ukládání uhlíku do půd. Tím pádem uhlík neuniká do atmosféry a neurychluje klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu pracovníků Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Uhlík se do půdy ukládá v podobě stabilní organické hmoty – hnoje.

Vědci při výzkumu sledovali osm pastvin. „Přestože se jednotlivé pastevní rezervace od sebe značně lišily, našli jsme zde jednoznačný společný rys: všechny jejich půdy obsahovaly více organického uhlíku, vyšší podíl stabilního humusu a vykazovaly intenzivnější mikrobiální aktivitu než v nepasených plochách. Volná pastva tak zvyšuje potenciální úrodnost půd, přispívá k ukládání uhlíku ve formě stabilní organické hmoty, také zvyšuje schopnost půd zadržovat vodu,“ řekla Eva Kaštovská z Jihočeské univerzity.

Výzkum prokázal, že v minulosti mohla žít na všech kontinentech milionová stáda divokých velkých býložravců, aniž by jejich trávicí procesy zahltily atmosféru skleníkovými plyny. Někteří vědci a klimatičtí aktivisté tvrdí, že krávy jsou zdrojem přílišných emisí škodlivých plynů, které následně oteplují planetu a je proto třeba jejich stavy redukovat.

To je podle Kaštovské holý nesmysl. „Úvahy některých aktivistů o vybití dobytka a hromadném přechodu na bezmasou stravu jsou příkladem zkratkovitého myšlení,“ říká a dodává: „Steak nebo guláš mohou být naprosto ekologické potraviny, podstatné však je, kde a v jakém režimu zvíře vyrostlo.“

Podle výzkumnice experiment potvrdil předpokládanou verzi. „Když pomineme náplavové oblasti velkých řek, tak nejúrodnější půdy na planetě, včetně známé ukrajinské černozemě, jsou výsledkem statisíců let pastvy velkých stád divokých kopytníků. Ví to každý zemědělec, obeznámený s potřebou vpravovat do země organické hnojení, tedy starý dobrý hnůj,“ líčí Kaštovská v tiskové zprávě.

Podle vědců se ukazuje, že rozhodující je způsob pastvy hospodářské zvěře. „Ukazuje se, že není tak podstatné, jaká zvířata paseme, ale jak je paseme,“ uvedl Martin Konvička z biologického centra. Intenzivní obhospodařování půdy, kterou dnes praktikuje většina zemědělců, s sebou přináší mnoho negativních vlivů, včetně úbytku organické hmoty v půdě a eroze nebo vyplavování dusíkatých látek do vodotečí a podzemních vod.

Výsledek studie může mít význam pro současnou debatu o klimatických změnách a roli dobytka v něm. Vědci připomínají, že přírodní systém, na kterém závisí přežití lidstva, včetně zdravých půd, jež jsou základem zemědělství, vznikl i díky činnosti velkých kopytníků.

Související články

Přečtěte si také

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů
Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě.

Exprezident Klaus na čínském velvyslanectví a plané naděje na ukončení války na Ukrajině pomocí Číny
Exprezident Klaus na čínském velvyslanectví a plané naděje na ukončení války na Ukrajině pomocí Číny

Exprezident Klaus na večírku na čínské ambasádě vyjádřil naději, že Čína pomůže při ukončení konfliktu na Ukrajině. Z dostupných faktů a analytických zpráv jsou ale takové naděje spíše plané.

Česko získalo další tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva
Česko získalo další tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), která má za úkol monitorovat stav lidských práv ve všech 193 členských zemích Organizace spojených národů.

Europarlament přijal usnesení o posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování. Jak hlasovali naši poslanci?
Europarlament přijal usnesení o posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování. Jak hlasovali naši poslanci?

Evropský parlament dnes přijal usnesení, ve kterém důrazně varuje před pokračujícími pokusy Ruska narušit proevropskou trajektorii Moldavska a žádá posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování před nadcházejícími prezidentskými volbami a ústavním referendem o integraci do EU.

Mongolští lovci a jejich orli skalní: Nádherné fotografie tohoto živého dědictví
Mongolští lovci a jejich orli skalní: Nádherné fotografie tohoto živého dědictví

Úžasné portfolio mongolského fotografa zachycující nomádské lovce s jejich orly skalními pomáhá udržovat tuto jedinečnou tradici.